Trwa ładowanie...

MEN odrzuca pomysł NIK z nieobowiązkową maturą z matematyki. "Zawieszenie egzaminu może zniechęcić uczniów i nauczycieli"

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) odrzuciło pomysł Najwyższej Izby Kontroli (NIK), aby matura podstawowa z matematyki była nieobowiązkowa. Resort uważa, że odpowiednie reformy, które mają poprawić jakość kształcenia, są właśnie wdrażane i zawieszanie egzaminu nie jest potrzebne.

Share
MEN odrzuca pomysł NIK z nieobowiązkową maturą z matematyki. "Zawieszenie egzaminu może zniechęcić uczniów i nauczycieli"Źródło: WP.PL
d22kxwn

NIK chce zawieszenia obowiązkowej matury z matematyki

NIK twierdzi, że MEN powinno zawiesić obowiązkowe zdawanie matury z matematyki. Swój pomysł opiera o przygotowany specjalnie raport.

W latach 2015-2017 co szósty uczeń nie zdał matury z matematyki, a 42 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych miało na świadectwie ocenę dopuszczającą z tego przedmiotu. NIK twierdzi, że takie wyniki są efektem wadliwego procesu nauczania.

Z raportu NIK wynika również, że matematyka jest najczęstszym powodem powtarzania klasy. W latach 2015-2017 aż 61 procent uczniów ze szkół średnich miało ocenę niedostateczną z przedmiotu, a 70 procent w gimnazjach i szkołach podstawowych.

d22kxwn

Obowiązkowa matura z matematyki jest obciążeniem dla prawie jednej trzeciej zdających. Zwiększa się poziom stresu, liczba godzin poświęconych na naukę, dochodzą koszta za korepetycje. NIK sugeruje, że młodzież, która nie wiąże swojej dalszej edukacji z przedmiotami ścisłymi, mogłaby się skupić bardziej na innych przedmiotach.

W szkołach w Polsce nie dzieli się klas na grupy pod względem umiejętności i wiedzy oraz nie dostosowuje się zadań i tempa pracy na lekcji do możliwości uczniów.

MEN odrzuca pomysł NIK

MEN odpowiedziało na pomysł NIK i go odrzuciło. Resort przekonuje, że odpowiednie reformy, dzięki którym zostanie podniesiony poziom kształcenia, są właśnie wdrażane. Ma się zmienić sposób kształcenia i nadzoru nad nauczycielami. Od września zwiększy się liczba nauczycieli metodyków zajmujących się rozwijaniem metod nauczania matematyki. Resort podkreśla też, że zawieszenie egzaminu może zniechęcić uczniów i nauczycieli.

- To już jakby tworzy pewien taki klimat dość niekorzystny, jeżeli chodzi o same przygotowania do tego egzaminu. Masz pan gorączkę... stłucz termometr — powiedział na antenie RMF FM wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

W ciągu dwóch najbliższych tygodni MEN zajmie oficjalne stanowisko w sprawie raportu NIK.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d22kxwn

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22kxwn
d22kxwn
Więcej tematów