PolskaMEN: jedno z zadań na egzaminie maturalnym z informatyki będzie unieważnione

MEN: jedno z zadań na egzaminie maturalnym z informatyki będzie unieważnione

W jednym z zadań na egzaminie maturalnym z informatyki na poziomie rozszerzonym był błąd; minister edukacji zobowiązał Centralną Komisję Egzaminacyjną do jego unieważnienia - poinformowało MEN. Informatykę na poziomie rozszerzonym zdawało ok. 2,2 tys. maturzystów.

MEN: jedno z zadań na egzaminie maturalnym z informatyki będzie unieważnione
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

Minister edukacji Krystyna Szumilas chce, aby wszyscy zdający otrzymali za błędne, drugie zadanie maksymalną liczbę punktów.

"Zwróciłam się również do dyrektora CKE, jako kierownika jednostki odpowiedzialnej za jakość przygotowywanych materiałów egzaminacyjnych, o dokładne rozpoznanie przyczyn powstałych nieprawidłowości, podjęcie działań eliminujących ryzyko wystąpienia podobnych sytuacji w przyszłości oraz wyciągnięcie konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za zaistniałą sytuację" - napisała w oświadczeniu minister.

Maturzyści w środę rano przystąpili do egzaminu informatyki, a po południu do egzaminu z historii sztuki. Zarówno informatyka, jak i historia sztuki, należą do grupy najrzadziej wybieranych przedmiotów na maturze.

Chęć zdawania egzaminu z informatyki zadeklarowało 4,7 tys. maturzystów, czyli około 1,3 proc.; więcej niż połowa zdających ten przedmiot - 2,5 tys. - zdecydowało się zdawać egzamin na poziomie podstawowym.

Egzamin z przedmiotu do wyboru maturzysta zdaje tylko na jednym wybranym przez siebie poziomie.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 28 maja. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 28 maja.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (279)