Trwa ładowanie...
d3pcj95

Medyczny Nobel za regulację cyklu komórkowego


Leland H. Hartwell z USA, R. Timothy Hunt i Paul M. Nurse z W.Brytanii zostali tegorocznymi laureatami
Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

d3pcj95
d3pcj95

Nagrodę przyznano za badania nad kluczowymi czynnikami regulacji cyklu komórkowego. W perspektywie odkrycia te mogą otworzyć nowe możliwości w terapii raka.

W uzasadnieniu Komitet Noblowski stwierdził: Tegoroczni laureaci w dziedzinie medycyny i fizjologii zidentyfikowali kluczowe białka, które regulują cykl komórkowy u wszystkich eukariotycznych organizmów - drożdży, roślin, zwierząt i ludzi. Te fundamentalne odkrycia wniosły ogromny wkład w poznanie wszystkich aspektów wzrostu komórki. Defekty w podziałach komórki mogą prowadzić rozwoju procesu nowotworowego.

W ubiegłym roku nagrodę otrzymali Arvid Carlsson, Paul Greengard i Eric Kandel za badania nad przekazywaniem sygnałów w systemie nerwowym.

9 października, we wtorek, zostanie przyznany Nobel w dziedzinie fizyki, 10 października w dziedzinie chemii i ekonomii, a 12 października - nagroda pokojowa. Data ujawnienia nazwiska tegorocznego noblisty w dziedzinie literatury nie została jeszcze ostatecznie ustalona.

Nagrody za osiągnięcia z dziedziny chemii i fizyki przyznaje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, nagrodę literacką przyznaje Akademia Szwedzka, a pokojową parlament Norwegii.

W tym roku każdy z nagrodzonych otrzyma 10 mln koron szwedzkich, czyli ponad milion euro. Ta sama kwota przypadnie do podziału w przypadku jeśli laureatów w danej dziedzinie będzie kilku. (mon)

d3pcj95
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pcj95
Więcej tematów