Medialne Archiwum Jana Pawła II
Z inicjatywy Jarosława Gowina, rektora
Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, powstaje Medialne Archiwum
Jana Pawła II - informuje "Gazeta Krakowska".
W zamyśle Instytutu Tertio Millennio, który podjął się realizacji przedsięwzięcia, w ciągu trzech lat ma zostać sfilmowanych ok. 200 wywiadów (blisko 800 godzin nagrań) z osobami, które spotykały się z Janem Pawłem II i zechcą podzielić się wspomnieniami z tych kontaktów lub z osobami, na które wpłynęły nauki Papieża. Podjęcie tego wyzwania jest związane z pozyskaniem sponsorów.
Na razie nagrane zostały dwa cykle wywiadów. Przed rokiem 11 rozmów przeprowadzono z osobami bliskimi Karolowi Wojtyle - jeszcze krakowskiemu duchownemu. Na pytania dotyczące m.in. pierwszego spotkania z duchownym, reakcji na wiadomość o śmierci Jana Pawła II, uczestnictwa w papieskich pielgrzymkach, czy oceny zjawiska "Pokolenie JP II" odpowiadali np. aktorka Danuta Michałowska, bp Tadeusz Pieronek, Józef Mucha - kierowca kard. Wojtyły.
Obecnie sfilmowano wywiady z 15 osobami, które najczęściej sporadycznie spotykały Jana Pawła II, ale ich uwagi są ważne z punktu widzenia nauczania Papieża o patriotyzmie. Dlatego pytania na ten temat uzupełniły stały zestaw. Skierowano je do publicystów katolickich, naukowców, artystów i polityków m.in. do Stefana Wilkanowicza, Wiesława Chrzanowskiego, ale również przedstawicieli młodszego pokolenia: historyka Marka Lasoty, ks. Grzegorza Rysia, czy rapera KaRRamBa.
Zależało nam na wypowiedziach ludzi niekoniecznie z pierwszych stron gazet - powiedział Marek Zając, jeden z realizatorów projektu.
Efektem pytań dotyczących patriotyzmu stało się (w ramach grantu ministra kultury) wydanie 2 tys. egz. płyt DVD - 40-min. materiału o charakterze edukacyjnym. 450 płyt zostanie rozesłanych m.in. do szkół, a pozostałe czekają na zainteresowanych. (PAP)