Trwa ładowanie...
d4hpod7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Media: Shinzo Abe użyje słowa "przeprosiny" w oświadczeniu 15 sierpnia

Premier Japonii Shinzo Abe użyje słów "przeprosiny" i "agresja" w oświadczeniu, które wygłosi 15 sierpnia z okazji 70. rocznicy zakończenia działań zbrojnych drugiej wojny światowej - poinformowała japońska telewizja publiczna NHK.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Shinzo Abe
Shinzo Abe (PAP/EPA, Fot: Kimimasa Mayama)
d4hpod7

Media podawały, że wstępna wersja oświadczenia nie zawierała wyrazu "przeprosiny", co najprawdopodobniej wywołałoby gniewne reakcje Chin i Korei Południowej - państw, w których nadal żywe są wspomnienia okrucieństw japońskiej okupacji i kolonizacji.

Jak zaznacza Reuters, Abe musi pogodzić sprzeczne priorytety, opracowując tekst oświadczenia, który - jak się oczekuje - zostanie zatwierdzony przez rząd na dzień przed 15 sierpnia. Premier musi wyjść naprzeciw pragnieniom sojuszniczych Stanów Zjednoczonych, by napięcie w Azji Wschodniej malało, a ponadto sam chce utrzymać zarysowujące się powoli odprężenie w stosunkach Japonii z Chinami. Tymczasem jego konserwatywni sojusznicy chcą zakończenia tego, co uważają za poniżające powtarzanie przeprosin, odwracających w ich mniemaniu uwagę od siedmiu powojennych pokojowych dekad Japonii.

Abe powiedział, iż utrzyma w mocy wszystkie wcześniejsze oficjalne oświadczenia na temat wojny, w tym "serdeczne przeprosiny" za japońską agresję i kolonializm, jakie zadeklarował w 1995 roku ówczesny premier Tomiichi Murayama. Jednak jego wcześniejsze uwagi i pragnienie spoglądania w przyszłość budzą obawy, że chce złagodzić ton własnej deklaracji.

d4hpod7

Jak podała NHK, projekt oświadczenia Abego odwołuje się w szczególności do użytych przez Murayamę kluczowych sformułowań "przeprosiny", "głęboki żal", "agresja" i "kolonialne rządy". Telewizja nie przedstawiła jednak bliżej całego tekstu.

Jak podkreśla agencja Reutera, utrzymują się wątpliwości co do tego, w jaki sposób Abe nawiąże do japońskiej wojennej agresji zbrojnej, gdyż w przeszłości kwestionował ten termin.

15 sierpnia 1945 roku rząd Japonii zadeklarował przyjęcie warunków kapitulacyjnych, co oznaczało zawieszenie broni na Dalekim Wschodzie i tym samym zakończenie działań zbrojnych drugiej wojny światowej. Formalny akt kapitulacji podpisano 2 września na pokładzie amerykańskiego pancernika USS Missouri w Zatoce Tokijskiej.

d4hpod7

Podziel się opinią

Share

d4hpod7

d4hpod7
Więcej tematów