Trwa ładowanie...
10-08-2015 11:15

Media: Shinzo Abe użyje słowa "przeprosiny" w oświadczeniu 15 sierpnia

Premier Japonii Shinzo Abe użyje słów "przeprosiny" i "agresja" w oświadczeniu, które wygłosi 15 sierpnia z okazji 70. rocznicy zakończenia działań zbrojnych drugiej wojny światowej - poinformowała japońska telewizja publiczna NHK.

Media: Shinzo Abe użyje słowa "przeprosiny" w oświadczeniu 15 sierpniaŹródło: PAP/EPA, fot: Kimimasa Mayama
d24kd4q
d24kd4q

Media podawały, że wstępna wersja oświadczenia nie zawierała wyrazu "przeprosiny", co najprawdopodobniej wywołałoby gniewne reakcje Chin i Korei Południowej - państw, w których nadal żywe są wspomnienia okrucieństw japońskiej okupacji i kolonizacji.

Jak zaznacza Reuters, Abe musi pogodzić sprzeczne priorytety, opracowując tekst oświadczenia, który - jak się oczekuje - zostanie zatwierdzony przez rząd na dzień przed 15 sierpnia. Premier musi wyjść naprzeciw pragnieniom sojuszniczych Stanów Zjednoczonych, by napięcie w Azji Wschodniej malało, a ponadto sam chce utrzymać zarysowujące się powoli odprężenie w stosunkach Japonii z Chinami. Tymczasem jego konserwatywni sojusznicy chcą zakończenia tego, co uważają za poniżające powtarzanie przeprosin, odwracających w ich mniemaniu uwagę od siedmiu powojennych pokojowych dekad Japonii.

Abe powiedział, iż utrzyma w mocy wszystkie wcześniejsze oficjalne oświadczenia na temat wojny, w tym "serdeczne przeprosiny" za japońską agresję i kolonializm, jakie zadeklarował w 1995 roku ówczesny premier Tomiichi Murayama. Jednak jego wcześniejsze uwagi i pragnienie spoglądania w przyszłość budzą obawy, że chce złagodzić ton własnej deklaracji.

Jak podała NHK, projekt oświadczenia Abego odwołuje się w szczególności do użytych przez Murayamę kluczowych sformułowań "przeprosiny", "głęboki żal", "agresja" i "kolonialne rządy". Telewizja nie przedstawiła jednak bliżej całego tekstu.

d24kd4q

Jak podkreśla agencja Reutera, utrzymują się wątpliwości co do tego, w jaki sposób Abe nawiąże do japońskiej wojennej agresji zbrojnej, gdyż w przeszłości kwestionował ten termin.

15 sierpnia 1945 roku rząd Japonii zadeklarował przyjęcie warunków kapitulacyjnych, co oznaczało zawieszenie broni na Dalekim Wschodzie i tym samym zakończenie działań zbrojnych drugiej wojny światowej. Formalny akt kapitulacji podpisano 2 września na pokładzie amerykańskiego pancernika USS Missouri w Zatoce Tokijskiej.

d24kd4q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24kd4q
Więcej tematów