Media: rosyjska baza wojskowa na Białorusi powstanie w Baranowiczach, 195 km od granicy z Polską
Rosyjska baza lotnicza, której utworzenie na Białorusi zapowiedział we wtorek w Mińsku minister obrony Rosji generał armii Siergiej Szojgu, powstanie w rejonie Baranowicz, 195 km od granicy z Polską, a stacjonować tam będą samoloty wielozadaniowe Su-30.
24.04.2013 | aktual.: 24.04.2013 11:48
Poinformowały o tym moskiewskie dzienniki "Kommiersant" i "Wiedomosti", powołując się na źródło w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej. Ta druga gazeta jako alternatywną lokalizację bazy wymieniła Berezę, 100 km od granicy z Polską.
Su-30 to dwumiejscowy ciężki myśliwiec opracowany jeszcze w czasach ZSRR przez biuro konstrukcyjne Suchoj na bazie samolotu Su-27. Jego późniejsze wersje, w tym Su-30K, to już samoloty wielozadaniowe. Pierwsze Su-30K zbudowano w 1993 roku.
Myśliwce i rakiety
Według Szojgu strona rosyjska zamierza rozmieścić na Białorusi pułk wojsk lotniczych, a także dostarczy jej cztery dywizjony rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300, zdolnych do zwalczania taktycznych rakietowych pocisków balistycznych.
- Przystępujemy do rozpatrywania planu utworzenia tu rosyjskiej bazy lotniczej z myśliwcami. Mamy nadzieję, że w 2015 roku będzie już tutaj pułk lotniczy - oznajmił rosyjski minister na spotkaniu z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. Dodał, że w 2013 roku planowane jest utworzenie na Białorusi dowództwa lotniczego oraz rozmieszczenie pierwszej, dyżurnej grupy myśliwców bojowych.
- Już w 2014 roku Rosja zgodnie z pana umową z Władimirem Putinem dostarczy cztery dywizjony S-300 w celu ochrony przestrzeni powietrznej - zaznaczył.
Szojgu przypomniał, że Białoruś i Rosja realizują wspólny program tworzenia regionalnego systemu obrony przeciwlotniczej, która - jak to ujął - powinna być niezawodna i solidna oraz chronić przestrzeń powietrzną i granice Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Dodał, że jest także realizowany duży program w sferze współpracy wojskowo-technicznej.
- Zamierzamy nadal rozpatrywać sprawy niezbędne dla wzmocnienia potencjału obronnego naszych białoruskich kolegów i braci - oświadczył Szojgu.
Pierwsze samoloty jeszcze w tym roku?
W kwietniu 1997 roku Mińsk utworzył z Moskwą Związek Białorusi i Rosji (ZBiR), a w 1999 roku podpisano traktat o przekształceniu ZBiR w Państwo Związkowe Rosji i Białorusi.
"Wiedomosti" przypominają, że w Baranowiczach usytuowana jest 69. baza Sił Powietrznych Białorusi, w której stacjonowały spisane w 2012 roku białoruskie myśliwce Su-27. Gazeta utrzymuje, że Ministerstwo Obrony FR zamierza rozmieścić tam około 20 maszyn Su-30. Przy czym pierwszy klucz - trzy samoloty - rozpocznie dyżur bojowy już w tym roku.
Natomiast "Kommiersant" zwraca uwagę, że w pobliżu Baranowicz znajdują się 558. Zakłady Lotnicze, w których - jak zauważa - w razie potrzeby można będzie wykonać wszelkie niezbędne naprawy i remonty.
Dziennik odnotowuje również, iż w rejonie Baranowicz strona białoruska utrzymuje dużą liczbę systemów obrony przeciwlotniczej, które zapewnią osłonę także rosyjskiej bazie lotniczej.
Su-30K dla Białorusi
We wrześniu ubiegłego roku "Wiedomosti" podawały, że Rosja rozważa przekazanie Białorusi zwróconych przez Indie wielozadaniowych Su-30K, należących do korporacji Irkut i bazujących na terenie lotniczych zakładów remontowych w Baranowiczach.
Wcześniej prezydent Łukaszenka oświadczył, że Białoruś otrzyma od Rosji nowoczesne samoloty do ochrony granic. - Mamy wspólną obronę przeciwlotniczą z Rosją. Omawialiśmy (z Moskwą) wiele kwestii dotyczących sił powietrznych. Poprosiłem o pomoc i ją otrzymałem. W najbliższym czasie dostaniemy nowoczesne samoloty, aby strzec granic - oznajmił Łukaszenka.
Prezydent Białorusi mówił o tym 15 września w Soczi po spotkaniu z prezydentem FR Władimirem Putinem. Jednym z tematów ich rozmów były problemy ochrony granic Związku Białorusi i Rosji. Informatorzy "Wiedomosti" utrzymywali, że Łukaszenka i Putin rozmawiali również o maszynach zwróconych przez Indie.
W latach 1997-1999 siły powietrzne Indii zakupiły 18 samolotów Su-30K, zbudowanych w zakładach w Irkucku na podstawie bazowego Su-30. W 2007 roku zwróciły je stronie rosyjskiej, otrzymując w zamian zmodernizowane maszyny Su-30MKI. Zwrócone Su-30K przeszły na własność Irkutu, który chcąc uniknąć płacenia w Rosji podatku VAT, umieścił je na terenie 558. Lotniczych Zakładów Remontowych w Baranowiczach.
Cel - obrona przed NATO
Cytowany przez dziennik "Izwiestija" ekspert wojskowy Wiktor Litowkin podkreśla, że głównym celem utworzenia rosyjskiej bazy lotniczej na Białorusi jest obrona Państwa Związkowego przed siłami NATO w Europie. - Trzeba mieć na uwadze, że w sąsiadujących z Białorusią krajach znajdują się m.in. myśliwce czwartej generacji F-16 zdolne do przenoszenia bomb atomowych - oznajmił Litowkin. Analityk przypomniał też, że na Białorusi funkcjonują już dwie rosyjskie bazy wojskowe.
Litowkin miał na myśli stację radiolokacyjną Wołga o zasięgu 4800 km w miejscowości Hancewicze, w obwodzie brzeskim, i punkt łączności z rosyjskimi okrętami podwodnymi w Wilejce, w obwodzie mińskim.