ŚwiatMedia o papieżu: "bolesna noc Atlety Boga"

Media o papieżu: "bolesna noc Atlety Boga"

"Bolesna noc Atlety Boga" - pod takim tytułem na łamach "Corrriere della Sera" ukazał się tekst o cierpieniu papieża pióra znanego włoskiego katolickiego publicysty Vittorio Messoriego.

03.02.2005 | aktual.: 03.02.2005 09:49

Gazeta pisze obszernie o zespole medycznym, opiekującym się w klinice Gemellego Janem Pawłem II. Są to, jak zauważa, uczniowie lekarzy, którzy zajmowali się nim na początku pontyfikatu.

"Zawsze pamiętam energię, także fizyczną tego prostego księdza, który o nominacji na biskupa dowiedział się podczas spływu kajakowego" - napisał Vittorio Messori, uważany za najwybitniejszego katolickiego publicystę, ale także za jedną z osób najlepiej zawsze poinformowanych o tym, co dzieje się w Watykanie. Pisząc o znakomitej niegdyś kondycji Jana Pawła II przypomniał, jak wszystkich zdumiało, wręcz zbulwersowało wydane przez niego polecenie, aby w Castel Gandolfo zbudować basen.

Zdaniem pisarza, który zainspirował Jana Pawła II do napisania książki "Przekroczyć próg nadziei", obecnie z bólu i cierpienia papieża rodzą się jeszcze bardziej przekonujące kazania.

"Ten papież, który napisał najwięcej encyklik i wygłosił najwięcej przemówień, jest teraz już prawie niezdolny do napisania czy powiedzenia czegokolwiek, ale wydaje się jednak, że wygłasza najbardziej przekonujące homilie, wypływające z przyjętego po chrześcijańsku cierpienia" - podkreślił Messori.

Na łamach "Corriere della Sera" przedstawiono także ekipę lekarzy, zajmujących się Janem Pawłem II na dziesiątym piętrze głównego gmachu kliniki Gemellego. Wielu z tych lekarzy to uczniowie profesorów, którzy leczyli go na początku pontyfikatu. Przez 26 lat nie zmienił się natomiast osobisty lekarz papieża Renato Buzzonetti, obecnie 80-letni, który tak jak podczas poprzednich chorób Jana Pawła II, nie odstępuje go ani na krok.

Watykanista największej gazety Luigi Accattoli podjął z kolei temat, kto rządzi Kościołem w czasie choroby Jana Pawła II. Przytacza wypowiedź watykańskiego rzecznika Joaquina Navarro- Vallsa, który powiedział: W Watykanie nie ma walizeczek nuklearnych, do których w każdej chwili trzeba mieć klucze w rękach. Sprawy, o których decyduje papież, mogą poczekać do jego powrotu ze szpitala. Oczywiście, przypomniał Accattoli, w bieżących sprawach Jana Pawła II zastępuje sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)