Media o Internecie - 27 sierpnia 2001 r., poniedziałek
Media o Internecie - 27 sierpnia 2001 r., poniedziałek
Gazeta Wyborcza: Amerykanie likwidują firmy technologiczne w Irlandii
Dla irlandzkiej gospodarki, która w latach 90. przeżyła okres gwałtownego rozwoju dzięki napływowi inwestycji z branży najnowszych technologii, przyszły ciężkie czasy. W wyniku zamknięcia dwóch tamtejszych zakładów tej branży, należących do Amerykanów, zlikwidowano ostatnio ponad 1,5 tys. miejsc pracy. Ponadto Baltimore Technologies ogłosiło w ubiegłą środę redukcję zatrudnienia w Irlandii z 1,4 tys. osób do 470.
Gazeta Wyborcza: Celtic Glasgow rozpoczyna transmisje w Internecie
Władze szkockiego klubu piłkarskiego Celtic Glasgow rozpoczęły internetowe transmisje swoich spotkań. Na razie w sieci będzie można zobaczyć tylko spotkania pucharu UEFA, ale klub próbuje namówić ligę na transmisje z rozgrywek krajowych. Szkocki klub piłkarski Celtic Glasgow rozpoczął transmisję swoich spotkań w Internecie od eliminacyjnego meczu do Ligi Mistrzów z Ajaksem Amsterdam. Celtic co prawda spotkanie przegrał, ale transmisję oglądało 800 widzów z całego świata, z których każdy za tą przyjemność zapłacił ok. sześciu dolarów.
Więcej: * Gazeta Wyborcza - Celtic Glasgow rozpoczyna transmisje w Internecie*
Puls Biznesu: Techmex wyemituje obligacje za 50 mln zł
Na środowym NWZA Techmexu akcjonariusze mają podjąć decyzję w sprawie emisji obligacji wartości 50 mln zł. Środki te w całości zostaną przeznaczone na rozwój spółki zależnej TX Net, zarejestrowanej w KSSE w Bielsku-Białej. Planowana inwestycja jest częścią strategii, która zakłada stopniowe odejście Techmexu od działalności dystrybucyjnej na rzecz usług i Internetu. W KSSE w Bielsku-Białej pod koniec 2000 roku Techmex powołał trzy spółki (TX Net, TX Media, TX System), z których tylko jedna - TX System, rozpoczęła działalność. Spółka ta zajmuje się tworzeniem i wdrażaniem oprogramowań klasy ERP/CRM dla przedsiębiorstw.
Więcej: * Puls Biznesu - Techmex wyemituje obligacje za 50 mln zł*
Puls Biznesu: Krajowe firmy nadal nie kupują systemów CRM
W 2001 roku podpisano w Polsce więcej kontraktów na dostawę systemów typu CRM niż we wszystkich latach poprzednich razem wziętych. Wciąż trudno jednak mówić o boomie na te systemy. Kontraktowane projekty obejmują bowiem niewielkie instalacje, a ich łączna liczba wciąż nie przekracza 30. Do niedawna pakiety aplikacji biznesowych kojarzyły się w Polsce głównie z systemami klasy ERP lub prostszymi aplikacjami spełniającymi podobne funkcje. Druga główna gałąź oprogramowania biznesowego, czyli systemy do zarządzania relacjami z klientami (CRM) nie wzbudzały na polskim rynku większego zainteresowania. Pomimo istnienia już zlokalizowanych wersji niektórych, najbardziej znanych tego typu systemów, jeszcze w 1999 r. podpisane w Polsce kontrakty na dostawę aplikacji CRM można było policzyć na palcach jednej ręki.
Więcej: * Puls Biznesu - Krajowe firmy nadal nie kupują systemów CRM*
Trybuna: Interlista
Wiemy już, po co i dlaczego wymyślono Internet. Po to, aby nasi parlamentarzyści (na miesiąc przed końcem kadencji Sejmu i Senatu) mogli w nim opublikować swe oświadczenia majątkowe. Posłowie i senatorowie (przyjmując poprawkę do noweli ustawy o wykonywaniu mandatu) zgodzili się, aby ich oświadczenia majątkowe były jawne, a podawane do publicznej wiadomości "drogą elektroniczną". Dlaczego akurat taką, to już nie wiem, ale całość popieram - komentuje Jacek Korczak-Mleczko.
Więcej: Trybuna - Interlista
Życie Warszawy: Sieć z piekła rodem
Afgańscy Talibowie, w imię Allaha i czystości Islamu, wydali wojnę wynalazkom szatana. Tym razem ogłosili, że żadna organizacja rządowa i pozarządowa, afgańska i międzynarodowa, oraz żadna osoba nie ma prawa korzystać z Internetu. Nad przestrzeganiem przepisu będzie czuwać policja religijna. W kraju będzie tylko jedno miejsce z dostępem do cyberprzestrzeni - biuro Najwyższego Przywódcy, ociemniałego mułły Muhammada Omara. Instytucje, którym Internet jest niezbędny będą mogły zwrócić się do Omara z prośbą o udostępnienie sieci. (and)