Media o Internecie - 22 maja 2001 r., wtorek

Media o Internecie - 22 maja 2001 r., wtorek

22.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Życie Warszawy: Prasie spada, sieci wzrasta
Na początku roku spadła sprzedaż prawie wszystkich dzienników. W tym samym czasie zanotowano znaczny wzrost oglądalności serwisów informacyjnych portali internetowych. Czy to oznacza, że coraz więcej osób zaczyna czerpać bieżące informacje tylko z Internetu?

Obraz

Wirtualna Polska to jedno z najbardziej znanych miejsc w rodzimym Internecie (korzysta z niego 27,7% pytanych przez OBOP). Portal ten powstał w 1995 r. jako pierwszy w Polsce. Założyło go trzech entuzjastów sieci: Marek Borzestowski, Maciej Grabski oraz Jacek Kawalec. Wszyscy zasiadają obecnie w zarządzie WP. Ich firma zatrudnia ponad 300 osób.
Oglądalność w 3 ostatnich miesiącach 2001 r. to 4,3 mln wywołań stron dziennie w lutym, 4,5 mln w marcu oraz 4,95 mln w kwietniu. Nasz dział pracuje pełną parą od kwietnia ubiegłego roku i od tamtej pory oglądalność serwisu informacyjnego wzrosła ponad dziesięciokrotnie - chwali się Jerzy Korejwo, szef informacji w Wirtualnej Polsce.
Z badań wynika, że z portalu Onet, którego prezesem jest Tomasz Kolbusz, korzysta prawie 45% internautów. Jesteśmy postrzegani jako portal informacyjny - mówi Radosław Krawczyk, szef działu wiadomości w Onet.pl. _ Raczej agregujemy treści, niż je tworzymy, dlatego mam niewielu pracowników_ - dodaje. Do Interii (spółka założycielska - RMF FM) zagląda 5,8% respondentów OBOP.
Wiadomości portali różnią się od tych drukowanych w gazetach przede wszystkim długością - internetowe przypominają radiowe zapowiedzi: minimum słów, maksimum treści. Łatwiejsze, zrozumiałe, ale z pewnością nie zgłębią tematu.
Więcej: "Życie Warszawy" - Prasie spada, sieci wzrasta

Życie Warszawy: Wirtualne pręgierze
Czarne listy - dłużników, lekarzy, sędziów, prokuratorów czy lokali gastronomicznych. Według jednych to głosy rozpaczy, inni twierdzą zaś, że zwykła zemsta za niezałatwienie spraw osobistych. Czarne listy opanowały Internet i ciągle pojawiają się nowe.
Założenie czarnej listy nie stanowi większego problemu. Wystarczy mieć dostęp do Internetu i podstawowe wiadomości o tworzeniu stron www (często taki poradnik dostępny jest na stronach właściciela portalu internetowego).
Pamiętajmy jednak, że nasze własne zdanie o osobie, którą umieszczamy na takiej liście, nie jest tożsame z wyrokami sądu. Bez dowodów publikowanie jakichkolwiek zarzutów wobec innych osób jest pomówieniem lub znieważeniem i może skończyć się sprawą z powództwa cywilnego.
Aby być w zgodzie z literą prawa, nie możemy publikować prywatnych adresów i nazwisk osób, które - naszym zdaniem - zasługują na umieszczenie na czarnej liście. Można jednak publikować nazwy firm wraz z adresami siedzib, a także adresy mieszkań prywatnych, jeżeli są jednocześnie siedzibami firmy.

Prawo i Gospodarka: Duet z Vivendi
Francuski gigant medialny Vivendi Universal za ok. 372 mln USD kupi spółkę MP3.com. Dzięki tej umowie zdobędzie mocną pozycję w sektorze dystrybucji muzyki przez Internet. Projekt połączenia obu firm poparła już rada nadzorcza MP3.com i większość jego akcjonariuszy.
Vivendi i MP3 staną się częścią nowego serwisu Duet, udostępniającego pliki muzyczne internautom. Duet, w którego tworzenie zaangażowany jest Sony, ma być konkurencją dla Napstera, również umożliwiającego darmowe pobieranie utworów z jego stron.
Ten sam temat porusza również wtorkowa Gazeta Wyborcza.
Więcej: "Gazeta Wyborcza" - Vivendi Universal kupuje MP3.com

Prawo i Gospodarka: Inwestycje w zadowolonych klientów
Większość klientów wirtualnych banków pozytywnie ocenia ich usługi - wynika z raportu firmy badawczej Gomez. Pozwalają im zaoszczędzić czas i umożliwiają dostęp do spersonalizowanej informacji. E-bankom łatwiej zwiększyć satysfakcję już zadowolonych klientów niż pozyskać nowych.
Raport firmy Gomez mówi również, że aż 31% klientów mało usatysfakcjonowanych usługami e-banków rozważa zmianę swojego dostawcy usług finansowych. Brak oczekiwanych korzyści i brak zaufania do systemów zabezpieczających realizację transakcji kierowały tymi klientami, którzy całkowicie zrezygnowali z przeprowadzania czynności bankowych online.

Prawo i Gospodarka: Prospekt Areny
Publiczna subskrypcja 21 mln akcji serii F spółki Arena.pl zostanie otwarta 4 czerwca br. - wynika z opublikowanego w poniedziałek prospektu emisyjnego.
Od 4 do 8 czerwca przyjmowane będą zapisy w transzy inwestorów indywidualnych. W jej ramach spółka oferuje 5 mln walorów podzielonych na dwie subtransze: gwarantowaną i otwartą.

Parkiet: Na giełdzie tylko Onet z Dr Q?
Jedną z rozważanych koncepcji restrukturyzacji Optimusa jest notowanie na giełdzie tylko części portalowej, składającej się z Onet.pl i Dr Q - dowiedział się nieoficjalnie "Parkiet".
Oznaczałoby to, że zarzucono koncepcję "wprowadzenia" na Giełdę Papierów Wartościowych dwóch spółek powstałych w wyniku podziału Optimusa na część technologiczną i portalową. Zarząd Optimusa jednak tych doniesień nie potwierdza.
O sprawie pisze również wtorkowy Puls Biznesu.
Więcej: "Parkiet" - Na giełdzie tylko Onet z Dr Q?

Parkiet: Nowa spółka Prokomu i TP S.A.
Incenti - tak nazywa się kolejna spółka powołana przez Telekomunikację Polską i Prokom Software. Nowy podmiot zajmie się prowadzeniem internetowych ośrodków informatycznych (Data Center) oraz udostępnianiem - za pośrednictwem sieci - oprogramowania osobom trzecim (ASP).
Ze wspólnego przedsięwzięcia zrezygnował kanadyjski Nortel. TP S.A. i Prokom nie poinformowały jednak dlaczego. Być może decyzja ta spowodowana jest problemami Kanadyjczyków na rynku rodzimym.

Parkiet: Firmy o zakupach w sieci
Jednie 48% polskich internetowych serwisów handlowych umożliwia realizację transakcji online - wynika z raportu "eHandel B2B w Polsce". W procesie zakupu "przynajmniej raz" skorzystało z Internetu niemal 43% objętych badaniem firm, zatrudniających 5 i więcej pracowników. 34,5% z nich - w procesie sprzedaży.
Spośród ankietowanych przedsiębiorstw 10% nie wykorzystuje w swojej działalności komputera. Korzystanie z komputerów ściśle powiązane jest z branżą, w jakiej działa dane przedsiębiorstwo.
W grupie firm, w których liczba pracowników waha się między 5 a 20, dostęp do globalnej sieci zadeklarowało 88%. Tymczasem wśród firm zatrudniających powyżej 200 osób odsetek ten sięga prawie 100%.

Gazeta Wyborcza: Kolokwium na czacie
Dla Kathryn Courtright zajęcia na uczelni zaczynają się późnym wieczorem, kiedy posprząta już po kolacji i położy spać 13-letnią córkę. Studia przez Internet? To świetny pomysł - mówi Kathryn. Mogę uczyć się o takiej porze, o jakiej zechcę.
Studiować przez Internet można również w Polsce. Studia zaoczne w ten sposób prowadzi już kilka szkół prywatnych, a od nowego roku akademickiego rozpocznie je również Politechnika Warszawska. Uczelni pomógł polski oddział IBM, fundując za 100 tys. USD sprzęt i oprogramowanie dla nowoczesnej pracowni komputerowej, która będzie wykorzystywana m.in. podczas zjazdów "cyberżaków".
W ciągu czterech lat wirtualnych studiów na Politechnice Warszawskiej będzie można zdobyć dyplom inżyniera w czterech atrakcyjnych specjalnościach (m.in. inżynieria komputerowa i techniki multimedialne).
Więcej: "Gazeta Wyborcza" - Studia przez Internet - także w Polsce

Rzeczpospolita: Nie tylko dostęp do Internetu
Mimo że kawiarenek internetowych jest w Polsce coraz więcej, oferta większości z nich niczym się specjalnie nie różni. Z reguły ograniczają się one do udostępniania zasobów Internetu, gier komputerowych, ewentualnie można w nich napisać i wydrukować własny materiał.
Tymczasem w Stanach Zjednoczonych działają tzw. agencje internetowe. Są to instytucje, które świadczą usługi za pomocą Internetu. Pracują w nich agenci, których zadaniem jest dopasowanie oferty do potrzeb klienta. Mogą np. pomóc mu w wyborze najlepszej oferty wyjazdu na wakacje, zakupu samochodu, czy pralki. (jask)

mediainternetprzegląd
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)