Trwa ładowanie...

Media Korei Płd.: wpływowy wuj przywódcy Korei Płn. odwołany ze stanowiska

Bardzo wpływowy wuj przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, powszechnie uważany za szarą eminencję w tym kraju, został pozbawiony stanowiska - twierdzą media Korei Południowej, powołując się na informacje wywiadu. Dwóch jego współpracowników stracono za korupcję.

Share
Media Korei Płd.: wpływowy wuj przywódcy Korei Płn. odwołany ze stanowiska
Źródło: AFP, Fot: KCNA
d16u7vz

Południowokoreańska agencja Yonhap i telewizja kablowa YTN poinformowały, że Dzang Song Tek został usunięty ze stanowiska wiceprzewodniczącego wpływowej północnokoreańskiej Komisji Obrony Narodowej. Według tych mediów służba wywiadowcza poinformowała o tym na zamkniętej sesji parlamentu.

Przyczyny odwołania Dzang Song Teka nie są na razie znane. Jeden z południowokoreańskich deputowanych powiedział, powołując się na informacje wywiadu, że dwaj współpracownicy Dzang Song Teka zostali straceni za korupcję.

d16u7vz

Kim Dzong Un objął władzę w Korei Północnej po śmierci ojca, Kim Dzong Ila, w grudniu 2011 roku. Dzang Song Tek poślubił siostrę Kim Dzong Ila. Był uważany za mentora młodego przywódcy i za drugą co do ważności osobę w państwie. Miał opinię reformatora, zainspirowanego rozwojem Chin w minionym dwudziestoleciu.

W sierpniu 2012 roku Dzang Song Tek przebywał w Chinach z wizytą, podczas której Pjongjang i Pekin podpisały umowy o współpracy w ramach dwóch specjalnych stref ekonomicznych w Korei Północnej.

d16u7vz

Podziel się opinią

Share
d16u7vz
d16u7vz
Więcej tematów