PolskaMazowiecki - premier premierów

Mazowiecki - premier premierów

Mazowiecki, długo, długo nikt i Cimoszewicz -
tych premierów akceptujemy. Miller i Oleksy - tych odrzucamy -
pisze "Gazeta Wyborcza".

Trwa spór o III RP - jedni chcą ją zamienić na Czwartą, inni bronią. Dziennik sprawdził, jak Polacy oceniają premierów, którzy ją współtworzyli. W sondażu PBS dla "Gazety Wyborczej" bezapelacyjnie zwyciężył Tadeusz Mazowiecki, który określił kształt przemian po 1989 r. Drugi był Włodzimierz Cimoszewicz.

Na końcu rankingu dwaj inni premierzy z Sojuszu - Leszek Miller i Józef Oleksy. Dla Millera wątpliwym pocieszeniem może być tylko to, że jest najlepiej rozpoznawany - ponad 99% badanych wiedziało, że był premierem.

Pozostali szefowie rządów uzyskali mniej więcej tyle samo ocen pozytywnych co negatywnych. Na niewielki plus wyszli dwaj o rodowodzie solidarnościowym z początku lat 90. - Jan Olszewski i Jan Krzysztof Bielecki. Mają jednak niższą rozpoznawalność (poniżej 90%) - informuje gazeta.

Dokładnie w środku stawki - ale na niewielkim minusie - jest obecny premier. Za nim Jerzy Buzek, który najdłużej był szefem rządu, potem Waldemar Pawlak i Hanna Suchocka - jedyna kobieta premier.

Mazowiecki, twórca III RP, wygrywa nawet w elektoracie LPR (wynik: 54 pkt), PiS-u (43 pkt) i Samoobrony (39 pkt), choć ich liderzy ostro krytykują zmiany po 1989 r. Gorzej wypada tylko w wiejskim elektoracie PSL-u. Niechęć jest wzajemna - wśród zwolenników PD, której jednym z liderów jest Mazowiecki, Pawlak wypadł najgorzej - minus 39 punktów - podkreśla "Gazeta Wyborcza". (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)