PolskaMazowiecka PO: 16 pomysłów dla Mazowsza

Mazowiecka PO: 16 pomysłów dla Mazowsza

16 pomysłów dla Mazowsza zawiera zbiór
propozycji programowych, przygotowany przez mazowiecką Platformę
Obywatelską i zaprezentowany na konwencji w
Siedlcach.

Według szefa mazowieckiego regionu Platformy Bronisława Komorowskiego, propozycje te to wstęp do opracowania programu, z którym mazowiecka PO pójdzie do wyborów samorządowych.

Jednak - jak powiedział Komorowski - uczciwie wobec wyborców jest, by o tym samym mówić zarówno przed wyborami samorządowymi, jak i parlamentarnymi. Dlatego "16 pomysłów dla Mazowsza" zaprezentowano teraz.

Propozycje te mają być też zachętą do dalszej dyskusji wewnątrz partii, pomocą dla mazowieckich kandydatów Platformy na parlamentarzystów w prowadzeniu kampanii i przekonywaniu do siebie wyborców oraz zobowiązaniem dla autorów programów do wcielania w życie zawartych w nim propozycji.

"16 pomysłów dla Mazowsza" zawiera propozycje dotyczące takich m.in. dziedzin jak: przedsiębiorczość, innowacyjna gospodarka, rolnictwo i wieś, edukacja, zdrowie, dostęp do informacji, administracja publiczna, bezpieczeństwo energetyczne, promocja regionu.

Autorzy programu podkreślają, że dla wprowadzenia w życie ich propozycji kluczowe jest solidarne działanie: w parlamencie i rządzie, w gminie, powiecie i regionie oraz w ramach inicjatyw obywatelskich. Dlatego przy każdym z 16 pomysłów zapisano, co należy zrobić na każdej z tych płaszczyzn, aby konkretny pomysł zrealizować.

Dla wspierania przedsiębiorczości na Mazowszu PO zamierza doprowadzić do: uproszczenia procedur w urzędach, szybszego i skuteczniejszego działania sądów, wprowadzenia ułatwień dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw w korzystaniu z unijnych funduszy, zwiększenia liczby i kapitału funduszy poręczeń kredytowych oraz pożyczkowych.

Aby te zamiary wcielić w życie należy - według Platformy - w obszarze samorządowym m.in.: szkolić urzędników w zakresie funduszy unijnych, prowadzić promocję tych funduszy, prowadzić inwestycje infrastrukturalne na terenach inwestycyjnych, zwłaszcza przy drogach, wpierać finansowo lokalnych przedsiębiorców.

Na poziomie parlamentu i rządu trzeba natomiast - zdaniem PO - zmienić ustawę o samorządzie gminnym, obniżyć koszty pracy poprzez wprowadzenie podatku liniowego na poziomie 15% (PIT, CIT, VAT), przyspieszyć postępowania w sądach gospodarczych i obniżyć opłaty sądowe dla mikroprzedsiębiorców.

Z kolei zadaniem dla lokalnych społeczności jest powoływanie venture capitals - funduszy inwestycyjnych, które wspierają rozwój małych, dynamicznych firm, założenie Izby Beneficjentów funduszy unijnych, zgłaszanie propozycji inwestycji.

Komorowski podkreślił, że mazowiecka PO jako pierwsza stworzyła regionalny program działania. Podkreślił, że Platforma nie jest wyłącznie "wielkomiejską" i potrafi łączyć myślenie ogólnokrajowe z regionalnym.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)