Matury ustne 2024. Stara i nowa formuła. Jaka jest różnica?
Od 7 maja maturzyści będą mierzyć się z egzaminami dojrzałości. Poza częścią pisemną, abiturienci przystąpią również do matur ustnych. Ich początek zaplanowano na początek drugiej dekady maja. Tegoroczne egzaminy odbędą się w dwóch formułach: 2023 oraz 2015. Co je różni?
W 2024 roku maturzyści zdają trzy obowiązkowe egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Oprócz tego muszą przystąpić do matury ustnej z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. Abiturienci szkół ponadpodstawowych, w których językiem nauczania jest język mniejszości narodowych, przystępują ponadto do egzaminu pisemnego i ustnego na poziomie podstawowym tego języka. Zdają też co najmniej jeden wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym. Egzaminy odbywają się w formułach 2015 i 2023. Czym różni się stara matura ustna od nowej i jak się do niej przygotować?
Stara i nowa matura
Obecnie w szkołach średnich i technikach odbywają się egzaminy w formułach 2015 i 2023. Jest to więc "stara" i "nowa matura". Różnią się one pod wieloma względami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Egzamin maturalny według formuły 2015 zdają:
- absolwenci 3-letnich liceów oraz 4-letnich techników,
- osoby, które ukończyły szkołę średnią kilka lat wcześniej,
- osoby, które chcą poprawić swój dotychczasowy wynik maturalny według zasad ze "starej" matury.
Do "nowej" matury przystępują z kolei absolwenci 4-letnich liceów i 5-letnich techników, a także uczniowie, którzy ukończyli szkołę zagraniczną.
Matury ustne z języka polskiego 2024. Po staremu i po nowemu
Zdecydowanie najwięcej różnic pomiędzy maturą według formuł 2015 i 2023 dotyczy wymagań i sposobu przeprowadzania egzaminu z języka polskiego. W obu przypadkach uczniowie przystępują obowiązkowo do matury w formie pisemnej i ustnej.
Na maturze ustnej w starej formule losują zadanie składające się z tekstu o języku, tekstu literackiego lub ikonografii oraz polecenia, które odnosi się do niego. Egzamin ustny z języka polskiego na starych zasadach trwa 30 minut. Uczeń losuje temat, a następnie przygotowuje się w ciągu 10 minut do monologowej wypowiedzi. Na nią samą ma 15 minut, a ostatnie 5 minut obejmuję rozmowę z komisją egzaminacyjną.
W formule 2023 maturzyści losują dwa zadania. Pierwsze to pytanie z opublikowanej na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej puli pytań jawnych. Drugie zadanie to analiza tekstu literackiego, tekstu na temat języka lub tekstu ikonicznego. Egzamin ustny z języka polskiego trwa 30 minut, z czego 15 minut poświęcono na przygotowanie się do wypowiedzi, a kolejne 15 minut – na odpowiedź.
Matury ustne z języka obcego – po staremu i po nowemu
Maturzyści obowiązkowo zdają maturę z języka angielskiego – pisemnie i ustnie. W przypadku matury ustnej nie ma różnic pomiędzy formułami 2015 i 2023. Egzaminy ustne z języka obcego nowożytnego trwają 15 minut.