Matura 2024. Lista lektur obowiązkowych na egzaminie z j. polskiego w starej formule
Tegoroczne egzaminy maturalne odbędą się w dwóch formułach. Z tego względu maturzystów obowiązują różne wymagana egzaminacyjne - w tym lista lektur, których znajomość może zostać sprawdzona w maju. Które z utworów literackich stanowią lektury "z gwiazdką" na maturze z j. polskiego, zgodnej z tzw. starą formułą 2015?
17.04.2024 12:22
Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym w części pisemnej odbędzie się we wtorek 7 maja 2024 o godzinie 9:00. Abiturienci, którzy przystąpią do niego w tzw. starej formule 2015, na rozwiązanie zadań z arkusza będą mieli 170 minut. Jakie lektury obowiązkowe mogą stać się podstawą zadań na egzaminie?
Matura 2024. Lektury obowiązkowe na egzaminie w starej formule 2015. Poziom podstawowy
Listę lektur obowiązkowych - w tym lektur ogwiazdkowanych - których znajomością będą musieli wykazać się maturzyści, zdający starą maturę 2015 w 2024 roku Centralna Komisja Edukacyjna przedstawiła w aneksie do Informatora o egzaminie maturalnym z języka polskiego w Formule 2015 obowiązującym w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z jego treścią, lekturami obowiązkowymi oraz "ogwiazdkowanymi" na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym są:
- Bogurodzica;
- *Jan Kochanowski: wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum) i psalm;
- Adam Mickiewicz: *Dziadów część III, *Pan Tadeusz;
- Bolesław Prus *Lalka;
- Stanisław Wyspiański *Wesele;
- *Bruno Schulz: wybrane opowiadanie;
- Witold Gombrowicz *Ferdydurke (w całości lub w części);
- wiersze wybranych poetów;
- inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela.
Ponadto obowiązkowe są inne teksty kultury: wybrane filmy z twórczości polskich reżyserów oraz homilia Jana Pawła II wygłoszona 2 czerwca 1979 roku w Warszawie na Placu Zwycięstwa (Piłsudskiego) - nagranie telewizyjne.
Abiturienci, którzy przystąpią do egzaminów maturalnych w starej formule 2015, będą musieli wykazać się również znajomością innych tekstów kultury, do których należą:
- *Jan Kochanowski – wybrane fraszki, Treny (V, VII, VIII)
- *Ignacy Krasicki – wybrane bajki
- Aleksander Fredro *Zemsta
- Adam Mickiewicz *Dziady część II
- *Henryk Sienkiewicz - wybrana powieść historyczna (Quo vadis, Krzyżacy lub Potop).
Dodatkowo nauczyciel może wybrać wiersze poetów oraz inne teksty kultury, których treść powinna zostać opanowana przez uczniów.
Matury 2024. Egzamin z języka polskiego. Kiedy?
Jak wynika z harmonogramu matur 2024, egzamin z języka polskiego w części pisemnej, na poziomie podstawowym rozpocznie się we wtorek 7 maja o godzinie 9:00. Maturzyści, którzy wybrali język polski również jako przedmiot rozszerzony na maturze, przystąpią do egzaminu w poniedziałek 20 maja, również o godzinie 9:00.
Matura ustna z polskiego odbędzie się natomiast w terminie wskazanym przez szkolne zespoły egzaminacyjne, jednak pomiędzy 11 a 16 maja (z wyłączeniem 12 maja) oraz 20 a 25 maja.