Matura chemia 2016 – informacje o egzaminie
Do egzaminu maturalnego z chemii przystępują tylko ci absolwenci, którzy wcześniej dobrowolnie zadeklarowali chęć zdawania z tego przedmiotu. Od roku szkolnego 2014/15 chemię można zdawać tylko na poziomie rozszerzonym (zmiana ta nie dotyczy osób objętych regułami „starej” matury). Egzamin ma formę pisemną. Jego wynik brany jest pod uwagę w trakcie rekrutacji na uczelnie wyższe, oferujące kształcenie na kierunkach o charakterze medycznym, przyrodniczym i technicznym.
Matura chemia – jak wygląda?
Matura z chemii na poziomie podstawowym (przystąpić mogą do niej tylko absolwenci zdający egzamin na „starych” zasadach) zawiera około 30 zadań otwartych i zamkniętych, które sprawdzają ogólną wiedzę chemiczną abiturienta oraz umiejętność jej zastosowania w praktyce. Egzamin maturalny na poziomie rozszerzonym różni się od wariantu podstawowego stopniem trudności zawartych w arkuszu zadań. Sam zestaw nie składa się z odrębnych części i zawiera w sobie polecenia różnego typu. Nowa matura z chemii sprawdza przede wszystkim u absolwentów umiejętności rozumowania, argumentowania i wnioskowania, wykorzystywania informacji z materiałów źródłowych, projektowania doświadczeń, interpretacji wyników poszczególnych eksperymentów, a także wykorzystywania wzorów, narzędzi i innych podobnych do opisu i analizy zjawisk lub procesów.
Matura z chemii 2016 – terminy i czas pracy
Egzamin maturalny z chemii odbędzie się w tym roku w piątek 13 maja o godzinie 9:00. Osoby przystępujące do sprawdzianu na poziomie podstawowym będą mieć 120 minut na rozwiązanie wszystkich zadań z arkusza. W przypadku matury rozszerzonej z chemii czas pracy wynosi 180 minut.
Matura chemia – z czego można korzystać?
W trakcie matury z chemii dozwolone jest korzystanie z karty wybranych tablic chemicznych i stałych fizykochemicznych na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki. Oprócz tego maturzyści mają możliwość używać linijki i prostego kalkulatora. Kategorycznie zabrania się natomiast używania innych urządzeń elektronicznych i mobilnych. Warto pamiętać, że każdy przystępujący do matury powinien mieć przy sobie dowód tożsamości oraz długopis lub pióro z czarnym atramentem.