Trwa ładowanie...
12-04-2007 15:55

Matka Boża patronką polskiego parlamentu?

Stolica Apostolska wyraziła zgodę na to, by Matka Boża Trybunalska była patronką polskiego parlamentu - poinformował sekretarz lokalny Nuncjatury Apostolskiej w Polsce ks. Józef Trela. Według "Dziennika", pod specjalnym pismem do Benedykta XVI podpisali się wszyscy marszałkowie i wicemarszałkowie obu izb parlamentu.

Matka Boża patronką polskiego parlamentu?Źródło: WP.PL
d2ljc5i
d2ljc5i

26 maja w Piotrkowie Trybunalskim mają się odbyć uroczystości, podczas których odczytany ma być dekret papieża Benedykta XVI, który wyraża zgodę, aby Matka Boża Trybunalska była patronką polskich parlamentarzystów. W tym samym dniu, na ręce przedstawicieli parlamentu przekazana zostanie kopia obrazu.

"Inicjatywa, której warto się przyjrzeć"

Wicemarszałek Sejmu Janusz Dobrosz (LPR) zwrócił uwagę, że "w tradycjach parlamentarnych bardzo głęboko był umieszczony Piotrków Trybunalski".

W Piotrkowie Trybunalskim narodził się polski dwuizbowy parlament, tu funkcjonował Trybunał Koronny I Rzeczpospolitej. W mieście koncentrowało się w przeszłości życie polityczne państwa.

Dobrosz podkreślił, że wspomniana inicjatywa ma też aspekt moralny. Jest to oczywiście również odniesienie się do tradycji wyznaniowych - zauważył. Poseł Ligi - wbrew artykułowi w "Dzienniku" - zaznaczył, że nie zna tej inicjatywy, ale - jak dodał - warto się jej przyjrzeć.

d2ljc5i

Z kolei wicemarszałek Sejmu z PO Bronisław Komorowski jest zdania, że lepiej byłoby, gdyby w Sejmie zawisł obraz Matki Boskiej Elekcyjnej. Zostawmy Sądowi Najwyższemu Matkę Bożą Trybunalską - powiedział polityk PO, który również nie słyszał wcześniej o projekcie.

Miejsce modlitwy za sprawujących władzę

Obraz Matki Bożej Trybunalskiej, namalowany przez nieznanego włoskiego artystę w XVI wieku, został w 1580 roku ofiarowany Trybunałowi Koronnemu (najwyższemu sądowi ówczesnej Rzeczypospolitej), powołanemu w Piotrkowie Trybunalskim przez króla Polski Stefana Batorego. Obecnie dzieło znajduje się w kościele oo. Jezuitów, w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej. Sanktuarium jest powszechnie uznanym miejscem modlitwy za sprawujących władzę.

Trybunał Koronny powstał w 1578 roku. Zasiadało w nim wówczas 27 przedstawicieli szlachty i sześciu duchowieństwa. Trybunał zbierał się w Piotrkowie (dla ziem wielkopolskich), Lublinie (dla Małopolski) i Łucku (dla ziem ruskich). Z czasem orzecznictwo łuckie przeniesiono do Lublina.

Trybunał był drugą - ostatnią instancją dla sądów ziemskich, grodzkich i podkomorskich w sprawach cywilnych i karnych. W XVIII wieku trybunały znalazły się praktycznie pod całkowitym wpływem magnaterii. Sejm Czteroletni (1788-1792) zreformował ich funkcjonowanie, jednak zmiany przerwały rozbiory.

d2ljc5i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ljc5i
Więcej tematów