WP

Mateusz Morawiecki się doigrał. Wyniki mówią same za siebie. Sondaż

45 proc. Polaków pozytywnie ocenia pracę Mateusza Morawieckiego, zaś 41 proc. negatywnie - wynika z najnowszego sondażu. Premier nie ma jednak powodów do zadowolenia - jego notowania względem poprzedniego miesiąca pogorszyły się. Powód? Kantar Public wskazuje na "aferę taśmową".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wzrost pozytywnych ocen Mateusza Morawieckiego był tymczasowy
Wzrost pozytywnych ocen Mateusza Morawieckiego był tymczasowy (PAP, Fot: Piotr Polak)
WP

Pracę Mateusza Morawieckiego zdecydowanie dobrze ocenia 9 proc. badanych, zaś 36 proc. - dobrze. 17 proc. ocenia ją zdecydowanie źle, a 24 proc. - źle.

Pozytywne oceny szefa rządu zmniejszyły się o 1 pkt proc. względem września, udział ocen negatywnych zwiększył się z kolei o 4 pkt. proc.

14 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie, co stanowi spadek o 3 pkt proc. w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca.

WP

Według Kantar Public badania pokazują, że zanotowany przez premiera wzrost pozytywnych ocen "był tylko tymczasowy", a "mniej pochlebne oceny Mateusza Morawieckiego mogą być również wynikiem 'afery taśmowej', która była częstym tematem poruszanym przed wyborami samorządowymi".

Zobacz także: Premier komentuje sprawę taśm. "Przekleństw absolutnie żałuję"

Ocena rządu

WP

Kantar Public zbadał również ocenę działalności rządu. I tak, rząd dobrze ocenia 44 proc. badanych, zaś źle - 43 proc. Z tego "raczej dobrze" to wskazania 37 proc. respondentów, a "zdecydowanie dobrze" - 7 proc. 14 proc. ocenia rząd zdecydowanie źle, a 29 proc. - źle.

W październiku odsetek pozytywnych ocen rządu nie zmienił się w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca. Negatywnych ocen było więcej o 2 pkt. proc.

Zdania w kwestii oceny działalności rządu nie ma 13 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.).

Jak podaje Kantar Public, działalność rządu najlepiej oceniają wyborcy Zjednoczonej Prawicy i osoby o poglądach prawicowych. Najbardziej krytyczni są wyborcy PO, Nowoczesnej i PSL, a także respondenci o poglądach lewicowych i centrowych.

WP

"Okres przedwyborczy obfitował też w wiele sytuacji i informacji, które również mogły wpłynąć na brak zadowolenia z polskiego rządu. W dyskusji nadal dużo mówiło się o kwestii praworządności, a także pojawiał się temat Polexitu. Tymczasem zdecydowana większość Polaków nieustannie dostrzega korzyści z naszego uczestnictwa w UE i popiera dalsze członkostwo naszego kraju. Więcej Polaków ufa bardziej UE niż polskiemu rządowi" - podkreśla Kantar Public.

Ocena prezydenta

Andrzej Duda - jak wynika z sondażu - w październiku uzyskał pozytywną ocenę od 49 proc. respondentów. Odsetek pozytywnych ocen w stosunku do poprzedniego badania wzrósł o 1 pkt. proc. Źle pracę prezydenta ocenia 39 proc. ankietowanych, czyli o 1 punkt proc. więcej niż we wrześniu.

Pracę prezydenta zdecydowanie pozytywnie ocenia 11 proc. badanych, "raczej dobrze" - 38 proc. Zdecydowanie negatywnie ocenia ją 16 proc. respondentów, a 23 - raczej źle.

WP

Niezdecydowanych w ocenie pracy Andrzeja Dudy jest 12 proc. respondentów (wzrost o 2 pkt proc.).

Sondaż przeprowadzono w dniach 12-17 października, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1067 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

Źródło: pap.pl

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP