Mateusz Kijowski bez dozoru policyjnego. Nie będzie przeszkadzać w śledztwie

W prowadzonym śledztwie ws. wystawianych przez Mateusza Kijowskiego faktur dla KOD zastosowano wobec niego środki zapobiegawcze. Były lider KOD miał raz w tygodniu zgłaszać się na policję, informować o swoich wyjazdach i zakaz kontaktu z niektórymi osobami. Od kilku dni nie musi tego robić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mateusz Kijowski usłyszał zarzuty poświadczenia nieprawdy i przywłaszczenia 121 tys. zł
Mateusz Kijowski usłyszał zarzuty poświadczenia nieprawdy i przywłaszczenia 121 tys. zł (WP.PL, Fot: WP)
WP

Jak ustalił "Rzeczpospolita" sąd uznał, że nie ma ryzyka mataczenia przez Mateusza Kijowskiego i uchylił wszystkie środki zapobiegawcze. Wnioskowała o to obrona byłego lidera KOD, a sąd 29 sierpnia się do tego przychylił.

Gazeta dotarła do uzasadnienia decyzji, w którym napisano, że nie ma podstaw, aby podejrzewać Mateusza Kijowskiego o próby wpływania na śledztwo. Poza tym, były lider KOD z większością świadków jest skonfliktowany, więc wątpliwe jest to, że przekona ich do zmiany zeznań.

Decyzję o środkach zapobiegawczych wobec Mateusza Kijowskiego podjęto pod koniec czerwca. Dotyczyły one śledztwa ws. faktur, które były już lider KOD miał wystawiać za świadczenie usług informatycznych Komitetowi.

WP

Mateusz Kijowski z zarzutami

Aferę na początku roku ujawniły "Rzeczpospolita" i onet.pl. Gazeta ustaliła, że na konto firmy Mateusza Kijowskiego i jego żony wpłynęło od KOD ponad 90 tys. zł. Pieniądze miały pochodzić ze zbiórek, jakie organizowało stowarzyszenie. Pieniądze były zapłatą m.in. za usługi związane z doradztwem z zakresu informatyki oraz hosting i domenę strony internetowej Komitetu. Później na jaw wyszły następne dwie faktury wystawione na KOD.

WP

Zarzuty wobec Mateusza Kijowskiego i byłego skarbnika Komitetu dotyczą poświadczenia nieprawdy w fakturach, przywłaszczenia 121 tys. zł i próby przywłaszczenia kolejnych 15 tys. zł. Grozi za to do ośmiu lat więzienia.

Polub WP Wiadomości
WP
WP