ŚwiatMateriały wybuchowe z domowej łazienki

Materiały wybuchowe z domowej łazienki

Chemikalia, jakie znaleźć można na półkach w domowej łazience mogą być wykorzystane do wyprodukowania bomby, która mogłaby poważnie uszkodzić pasażerski odrzutowiec. Eksperci od lat ostrzegają o ich wybuchowym potencjale.

W związku z zaostrzeniem środków bezpieczeństwa po informacji o udaremnieniu spisku, mającego na celu wysadzenie kilku samolotów lecących z Wielkiej Brytanii do USA, władze brytyjskie zabroniły wnoszenia na pokład samolotów w bagażu podręcznym wszelkich płynów. Również napojów, a nawet żelów do włosów i płynu do soczewek.

Powodem zakazu jest to, że potencjalnie można połączyć je na pokładzie, a nie wyglądają wcale na bombę, kiedy prześwietla się bagaż - powiedział kryminolog Alfred Blumstein z Carnegie Mellon University w Pittsburghu (USA).

Tak niewinnie wyglądające płyny jak zmywacz lakieru do paznokci, środki dezynfekujące oraz do rozjaśniania i farbowania włosów zawierają substancje, których połączenie prowadzi do wybuchu. Nie są one jednak rejestrowane przez specjalne urządzenia do wykrywania takich materiałów wybuchowych jak plastik.

Blumstein, który w 1998 roku sporządził na potrzeby bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego raport na temat wykrywania materiałów wybuchowych, dodał, że cały czas istnieje zagrożenie materiałami wybuchowymi, których obecne procedury nie uwzględniają podczas sprawdzania podręcznego bagażu.

Zamachowcy, którzy w lipcu 2005 roku dokonali zamachu na metro i autobus w Londynie, użyli domowej roboty materiałów wybuchowych na bazie perhydrolu.

Jednym z najłatwiejszych do uzyskania materiałów wybuchowych jest TATP - nadtlenek acetonu. Jego synteza jest dziecinnie prosta, a substratami do tej reakcji są dostępne wszędzie aceton i nadtlenek wodoru (perhydrol). TATP słynie z niezwykle łatwej detonacji pod wpływem ciepła, uderzenia czy nawet wstrząsu, a ma siłę rażenia podobną do powszechnie znanego trotylu.

Substancje potrzebne do uzyskania materiałów wybuchowych to m.in. aceton ze zmywaczy do paznokci, czy nadtlenek wodoru - używany do farbowania włosów oraz dezynfekcji skaleczeń. Kwas siarkowy natomiast bywa składnikiem substancji do przetykania zatkanych rur.

Znanym środkiem wybuchowym jest nitrogliceryna - jasnożółta lub bezbarwna ciecz, która eksploduje przy silnym wstrząsie. Uzyskana na drodze starannego połączenia glicerolu lub gliceryny z kwasem azotowym i siarkowym, jest substancją bardzo niebezpieczną. Wiele osób zginęło lub zostało rannych usiłując ją wyprodukować.

Tego typu materiały wybuchowe są łatwe do ukrycia i przemycenia. Zdarzały się już próby użycia ich w samolotach.

Richard Reid, urodzony w Wielkiej Brytanii zwolennik szefa Al-Kaidy, Osamy bin Ladena, został przyłapany przez współpasażerów w grudniu 2001 roku. Usiłował zdetonować materiał wybuchowy ukryty w podeszwach butów.

W 1994 roku muzułmańscy fundamentaliści zdetonowali płynne materiały wybuchowe na pokładzie samolotu filipińskich linii lotniczych lecącego do Japonii. Zginął wtedy jeden pasażer, a 10 zostało rannych.

Źródło artykułu:PAP
samolotwybuchbomba
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)