Trwa ładowanie...
d4i7xjz

Masz już zaświadczenie? Inaczej nie zagłosujesz. Głosowanie poza miejscem zamieszkania w wyborach 2020

Głosowanie poza miejscem zamieszkania jest możliwe w sytuacji, gdy albo wpisaliśmy się do spisu wyborców w gminie, gdzie będziemy przebywać podczas głosowania, albo pobraliśmy z urzędu zaświadczenie o prawie do głosowania. W piątek 10 lipca mija ostateczny termin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Głosowanie poza miejscem zamieszkania (Materiały WP)
d4i7xjz

Wybory 2020. II tura już w niedzielę 12 lipca

II tura wyborów prezydenkich odbędzie się już 12 lipca. Co trzeba zrobić, żeby zagłosować w innym miejscu, niż mieszkamy? Jeśli chcesz głosować poza miejscem zamieszkania, musisz dopełnić formalności.

Dla kogo głosowanie poza miejscem zamieszkania? Wybory 2020

d4i7xjz

Każdy wyborca, który w dniu wyborów będzie przebywał poza miejscem swojego zamieszkania, może głosować poza nim. Jeśli wyjeżdża na urlop lub na delegację, może zagłosować poza miejscem zamieszkana, ale musi spełnić pewne warunki.

Jak wygląda głosowanie poza miejscem zamieszkania?

Osoby, które zamierzają głosować poza miejscem zamieszkania, a nie dopisały się do spisu wyborców w gminie, w której będą przebywać w niedzielę 12 lipca, podczas II tury wyborów prezydenckich, muszą uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Ostateczny termin mija w piątek 10 lipca.

Trzeba to załatwić osobiście w urzędzie gminy, gdzie wyborca jest wpisany do spisu wyborców. Pobrane zaświadczenie będzie uprawniało do głosowania poza miejscem zamieszkania i to zarówno w kraju, jak i za granicą, a nawet na polskim statku morskim.

d4i7xjz

Co się stanie, jeśli zgubisz zaświadczenie o prawie do głosowania? Wybory 2020 i głosowanie poza miejscem zamieszkania

Zaświadczenie o prawie do głosowania w wyborach prezydenckich 2020 otrzymamy tylko raz. Urząd nie może nam go wydać ponownie, jeśli je zgubimy, zniszczymy lub zostanie nam ono ukradzione. Niestety, nie przysługuje nam kolejne.

Tym samym - jeśli pobraliśmy zaświadczenie, które następnie zgubiliśmy - nie będziemy mogli oddać głosu w wyborach prezydenckich 2020 w żadnym lokalu wyborczym. Nie będzie to możliwe nawet w miejscu zamieszkania, ponieważ tam zostaliśmy automatycznie skreśleni z listy wyborców, gdy wydano nam zaświadczenie.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Na kogo głosować? Wybory 2020

W II turze wyborów prezydenckich 2020, 12 lipca, głosować będzie można na jednego z dwóch kandydatów, którzy w I turze otrzymali najwięcej głosów. Są to: obecny prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4i7xjz

Podziel się opinią

Share

d4i7xjz

d4i7xjz
Więcej tematów