Masz egzemę i astmę? Naukowcy już wiedzą dlaczego
Wiele dzieci cierpiących na egzemę musi
dodatkowo zmagać się z astmą. Amerykańscy naukowcy znaleźli
przyczynę tego tajemniczego związku - informuje "PLoS Biology".
25.05.2009 | aktual.: 25.05.2009 12:48
Grupa naukowców z Washington University School of Medicine ustaliła, że kluczową rolę odgrywa tu limfopoetyna zrębu grasicy (TSLP), która wydziela się zarówno u osób z egzemą, jak i u astmatyków.
Naukowcy przeprowadzili badania z udziałem myszy laboratoryjnych, u których wada genetyczna powodowała rozwój przypadłości podobnej do egzemy. Uszkodzona skóra wytwarzała TSLP, co, według badaczy, jest oznaką osłabienia barier ochronnych organizmu. Okazało się, że ta właśnie substancja powodowała u myszy symptomy astmy.
- Teraz należy skoncentrować się na znalezieniu odpowiednich sposobów zapobiegania produkcji TSLP - mówi autor badań dr Raphael Kopan.
Alergie często idą w parze z astmą. Jak wynika z badań, astma rozwija się u 50-70% dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry.
Autorzy badań mają nadzieję, że wczesne leczenie egzemy i blokowanie produkcji TSLP może zahamować rozwój astmy u młodych pacjentów. Środki blokujące TSLP mogą również chronić przed astmą dzieci nie dotknięte egzemą - twierdzą naukowcy.