Trwa ładowanie...
d366v9g

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wylatuje do Japonii. W Azji spędzi tydzień

Spotkania marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z zagranicznymi politykami wzbudzają w ostatnim czasie duże kontrowersje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. (PAP, Fot: PAP)
d366v9g

PiS i sprzyjające władzy media twierdzą, że Tomasz Grodzki "donosi" na Polskę, gdy spotyka się choćby z przedstawicielami Komisji Europejskiej w Brukseli, by rozmawiać o stanie praworządności w naszym kraju. Grodzki jednak – jak ustaliliśmy – odpuści na jakiś czas wizyty w Europie. Marszałek wybiera się do... Azji.

Tomasz Grodzki i rozmowy z KE

Aktywność dyplomatyczna marszałka Senatu z ramienia PO w ostatnich tygodniach sprowadzała się głównie do spotkań z ambasadorami oraz rozmów z przedstawicielami KE – w tym z wiceszefową Komisji Europejskiej Vierą Jourovą, która odpowiada w UE za praworządność w krajach członkowskich.

d366v9g

Obóz władzy ostro krytykował Grodzkiego za to, że ten rzekomo "torpeduje" zmiany w wymiarze sprawiedliwości przeprowadzane przez partię rządzącą. Ostatnio Grodzki zaprosił do Senatu przedstawicieli Komisji Weneckiej, by porozmawiać z nimi o forsowanej przez PiS tzw. ustawie dyscyplinującej sędziów (nazywanej przez opozycję i bliskie jej media "ustawą kagańcową").

CZYTAJ TEŻ: Tomasz Grodzki: opinia Komisji Weneckiej zostanie wydana w trybie pilnym

Tomasz Grodzkiego Kancelaria Senatu
Tomasz Grodzkiego

Grodzki temat ten podejmował również w Brukseli na spotkaniu z tamtejszymi wysokimi urzędnikami UE. W najbliższym czasie jednak – jak wynika z informacji przekazanych Wirtualnej Polsce przez Kancelarię Senatu – marszałek europejską aktywność dyplomatyczną ma ograniczyć.

d366v9g

Wyleci za to do Azji – w lutym w Japonii Grodzki ma spędzić aż tydzień.

CZYTAJ TEŻ: Prof. Tomasz Grodzki broni się przed atakami. Nowy świadek i kolejne akty oskarżenia. Marszałek na wojnie z "GP" i TVP

Zobacz też: "Polowanie" na Tomasza Grodzkiego? Politycy niezgodni

Bronisław Komorowski i klątwa "szoguna"

"Pan Marszałek T. Grodzki złoży wizytę w Japonii w dniach 17-23 lutego – będzie to wizyta oficjalna na zaproszenie przewodniczącej Izby Radców (izba wyższa japońskiego parlamentu) pani Akiko Santō" – informuje nas Centrum Informacyjne Senatu.

d366v9g

Dokładnego planu sześciodniowej wizyty dziś nie znamy.

W ostatnich latach spotkania polskich polityków z przedstawicielami władz Japonii emocji nie wywoływały i było o nich cicho. Z jednym wyjątkiem – gdy w czasie kampanii prezydenckiej w 2015 r. z wizytą do Japonii udał się Bronisław Komorowski. Wówczas wizyta ta została uznana za jedną z największych wpadek w kampanii wyborczej głowy państwa – z powodu dość "niekonwencjonalnego" zachowania ówczesnego prezydenta.

Wizyta w japońskim parlamencie przysporzyła Komorowskiemu wiele nieprzychylnych komentarzy. Internauci, niektórzy dziennikarze i oponenci uznali, że prezydent zaliczył tam szereg wpadek – twierdzono, że wszedł na miejsce, w którym siada spiker japońskiego parlamentu, a później wołał z mównicy do szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego generała Stanisława Kozieja: "chodź, szogunie!". Wszystko zarejestrowały kamery.

Komorowski później z tego żartował. "Dzisiaj awansował na szoguna szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej, to może i polscy biznesmeni awansują na samurajów biznesu" – mówił, odnosząc się do uczestnictwa w wyjeździe do Japonii grupy przedsiębiorców.

d366v9g

W oświadczeniu dotyczącym "spekulacji medialnych nt. wizyty prezydenta w Japonii" Ministerstwo Spraw Zagranicznych (rząd PO-PSL) tłumaczyło wówczas, że "prezydentowi towarzyszyli przedstawiciele polskiej i japońskiej służby dyplomatycznej, czuwając nad właściwym przebiegiem protokolarnym wizyty", a "zarzuty dotyczące tych kwestii są pozbawione jakichkolwiek podstaw".

Zobacz też: Andrzej Duda nie ma z kim przegrać? "Jest królem politycznej dżungli"

Tomasz Grodzki. Aktywność marszałka w rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Marszałek Tomasz Grodzki – jak informuje WP biuro prasowe Senatu – w najbliższych tygodniach spotka się z Dietmarem Woidke, przewodniczącym niemieckiego Bundesratu i premierem Brandenburgii. Złoży on oficjalną wizytę 22 stycznia na zaproszenie marszałka. Grodzki będzie rozmawiał też ze Scottem Ryanem, przewodniczącym Senatu Australii, składającym wizytę w Polsce z okazji obchodów rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w dniu 27 stycznia.

d366v9g

28 stycznia odbędzie się tradycyjne noworoczne spotkanie Marszałka Senatu RP z Korpusem Dyplomatycznym akredytowanym w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d366v9g

Podziel się opinią

Share

d366v9g

d366v9g
Więcej tematów