Trwa ładowanie...

Piątka dla zwierząt. Marszałek Grodzki po spotkaniu z Andrzejem Dudą

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie tzw "Piątki dla zwierząt". Politycy zgodzili się, że wygaszenie ferm futrzarskich wymaga okresu przejściowego, który zapewni ich właścicielom większe bezpieczeństwo finansowe.

Piątka dla zwierząt. Marszałek Grodzki po spotkaniu z prezydentemPiątka dla zwierząt. Marszałek Grodzki po spotkaniu z prezydentemŹródło: ONS
d2qnli5

Tomasz Grodzki we wtorek podczas konferencji prasowej w Sejmie relacjonował swoje spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie tzw. "Piątki dla zwierząt", którą posłowie przyjęli w izbie niższej parlamentu.

"Piątka dla zwierząt" do zmian

Grodzki podkreślił, że zgadzają się z prezydentem co do konieczności wprowadzenia w Polsce przepisów, które zagwarantują zwierzętom bardziej humanitarne traktowanie.

Marszałek Senatu zaznaczył jednak, że podobnie jak Andrzej Duda uważa, że nie można zapomnieć o ludziach, dla których biznes futerkowy jest jedynym źródłem utrzymania i życiowym dorobkiem. Marszałek Senatu chce zaproponować okres przejściowy, który pozwoli na, jak to określił, "bardziej cywilizowane" odejście od tego biznesu. Tym samym potwierdziły się informacje reportera WP Michała Wróblewskiego.

Marszałek stwierdził, że pomysł PSL, by okres przejściowy miał trwać 10 lat, jest wyolbrzymiony. Zauważył, że ustawa nie dotyczy wyłącznie branży futrzarskiej i w jego ocenie wymaga szerszych konsultacji społecznych. W rozmowach mają wziąć udział przedstawiciele hodowców koni oraz kynolodzy, którzy zgłaszają swoje wątpliwości względem zapisów dotyczących psów i kotów.

d2qnli5

- W ustawie zmieszanych jest wiele wątków. Jedne mają większe znaczenie ekonomiczne, inne mają większe znaczenie emocjonalne, ale wszystkie są jednakowo istotne - zaznaczył Grodzki. - Przykłady innych krajów mówią, że okres trzech lat, jest dobrym okresem na wygaszanie tych hodowli - dodał.

Grodzki uczulił jednak, że decyzje w sprawie senackich poprawek zapadną po wyczerpujących konsultacjach społecznych i nie należy ich się spodziewać w najbliższych dniach. Marszałek stwierdził, że czas, jaki pozostał do najbliższego posiedzenia Senatu 29-30 września, może być zbyt krótki na przygotowanie poprawek, więc prawdopodobnie podejmie decyzję o zwołaniu dodatkowego posiedzenia Senatu.

d2qnli5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qnli5
Więcej tematów