Marsz w Olsztynie w 67. rocznicę Kryształowej Nocy
Kilkudziesięcioosobowa grupa osób z olsztyńskich stowarzyszeń młodzieżowych i kulturalnych przemaszerowała przez miejską Starówkę przypominając olsztynianom hitlerowskie prześladowania Żydów w 1938 r. podczas Kryształowej Nocy (z 9 na 10 listopada).
Przed tablicą upamiętniającą światowej sławy architekta Ericha Mendelsona - Żyda mieszkającego przed drugą wojną światową w Olsztynie, wspomnienie o olsztyńskich Żydach odczytała Magda Bartnik ze Stowarzyszenia Borussia.
Przypomniała, że na rok przed wybuchem wojny Niemcy spalili w Olsztynie synagogę, tłukli szyby w witrynach sklepów należących do Żydów i zniszczyli ich miejsca pamięci.
W wyniku prześladowań w mieście pozostało 135 osób należących do mniejszości żydowskiej. Liczba Żydów w Olsztynie, w porównaniu z danymi z 1925 r., spadła wówczas czterokrotnie.
Chcielibyśmy przywrócić pamięci olsztynian wydarzenia i miejsca związane ze społecznością żydowską, która żyła w naszym mieście. Rocznica Kryształowej Nocy jest ku temu dobrą okazją - powiedział organizator marszu Mirosław Arczak ze stowarzyszenia "Młyn", działającego przy Warmińskiej Bibliotece Wolnościowej.
Pochód zakończył się przy dwóch miejscach ważnych dla olsztyńskich Żydów - domu przedpogrzebowym i cmentarzu. Marsz zorganizowano także z okazji Światowego Dnia Przeciw Faszyzmowi i Antysemityzmowi.