PolskaMarsz Równości w Poznaniu. Ma być weselej i bardziej kolorowo niż w ostatnich latach

Marsz Równości w Poznaniu. Ma być weselej i bardziej kolorowo niż w ostatnich latach

Przed rokiem w poznańskim Marszu Równości wzięło udział zaledwie 100 osób. Nowi organizatorzy i formuła imprezy oraz znani goście, w tym m.in. Anna Grodzka, mają sprawić, że tym razem parada będzie liczniejsza.

Marsz Równości w Poznaniu. Ma być weselej i bardziej kolorowo niż w ostatnich latach
Źródło zdjęć: © WP.PL
Zenon Kubiak

W minionych latach Marsz Równości z roku na rok przyciągał coraz mniej uczestników. Przed rokiem w proteście przeciwko wszelkim formom wykluczenia, opresji i dyskryminacji ulicami Poznania przeszło zaledwie 100 osób.

W tym roku ciężar organizacji imprezy wzięła na siebie Grupa Stonewall, która podjęła decyzję nie tylko o modyfikacji formuły wydarzenia, ale też zmieniła jej termin z połowy listopada na koniec września.

- Chcemy, by uczestnicy paradowali radośnie, aktywnie, a nie trzęsąc się z zimna. Ma być dużo muzyki i tańca, dużo tęczowych kolorów - zapowiada Arek Kluk, prezes Grupy Stonewall.

Marsz rozpocznie się w sobotę, 26 września o godz. 14:30 w parku Marcinkowskiego (róg al. Niepodległości i ul. Powstańców Wielkopolskich). Następnie uczestnicy przejdą ulicą św. Marcin w stronę Alei Marcinkowskiego, mijając po drodze plac Wolności. Ostatni etap tegorocznego marszu stanowi przejście ulicami Solną i Małymi Garbarami do placu przed OFF Garbary, gdzie odbędzie się koncert Michała Kwiatkowskiego i grupy Voces Gaudiae - pierwszego polskiego chóru osób LGBTQ.

Marsz Równości to jednak tylko główny, ale nie jedyny punkt programu Poznań Pride Week – rozpoczętego w poniedziałek cyklu warsztatów, paneli dyskusyjnych, pokazów filmowych i imprez dotyczących tematyki równości osób LGBTQ.

W programie znalazły się m.in. warsztaty antyhomofobiczne, których uczestnicy nauczą się rozpoznawać i radzić sobie z przejawami homofobii oraz warsztaty antydyskryminacyjne, uczące rozpoznawać dyskryminację nie tylko ze względu na orientację seksualną. Oprócz tego odbędą się również warsztaty queerowe, których uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy świat bez płci byłby możliwy. Osoby biorące udział w warsztatach DragArt będą z kolei miały okazję wcielić się w rolę drag queen pod okien Kim Lee, najbardziej znanego w Polsce wykonawcy tego typu sztuki estradowej. Od poniedziałku do piątku w poznańskich kinach odbywają się także pokazy filmów poruszających tematykę LGBT, którym towarzyszą dyskusje z udziałem zaproszonych gości.

Sobotni Marsz Równości poprzedzi debata na temat wyzwań stojących przed ruchem LGBT w Polsce. Wezmą w niej udział m.in. Anna Grodzka, Krystian Legierski i Yga Kostrzewa.

- W mieście potrzebny jest dialog obejmujący wszystkie wykluczone grupy społeczne. Dotychczas brakowało podobnych inicjatyw, poprzednie marsze niewystarczająco docierały do opinii publicznej. – mówi prof. Tomasz Polak, jeden z członków komitetu honorowego imprezy.

- Zapraszamy na marsz wszystkich, którzy chcą żyć w mieście, w którym każdy czuje się dobrze, w mieście otwartym, w mieście prawdziwie europejskim. Mamy też nadzieję, że przy okazji wszyscy będą dobrze się bawić – zaprasza Arek Kluk z Grupy Stonewall.

Więcej informacji i szczegółowy program Poznań Pride Week można znaleźć na stronie www.grupa-stonewall.pl/.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)