Trwa ładowanie...

Marsz Równości przejdzie ulicami Kielc. Sąd uchylił zakaz prezydenta miasta

Sąd Okręgowy w Kielcach w piątek uchylił decyzję prezydenta miasta Bogdana Wenty, który zakazał organizacji Marszu Równości. Ratusz zapowiedział, że uszanuje decyzję sądu.

Share
Marsz Równości przejdzie ulicami Kielc. Sąd uchylił zakaz prezydenta miasta
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Patryk Ogorzałek
dmqc8rw

Marsz Równości odbędzie się w Kielcach po raz pierwszy. Przejdzie ulicami miasta w sobotę 13 lipca. W środę prezydent miasta Bogdan Wenta wydał zakaz jego organizacji. Powoływał się na kwestie bezpieczeństwa i "sygnały, które do niego napłynęły".

Wenta obawiał się o "napiętą atmosferę", bo tego dnia zarejestrowano kilkanaście innych zgromadzeń w centrum miasta. Kielce spodziewają się też napływu turystów w związku z koncertem organizowanym z okazji Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.

dmqc8rw

Jak powiedziała Polsat News organizatorka Marszu Równości, Katarzyna Kędzierska, kilkanaście zgromadzeń tego dnia zgłosiły środowiska prawicowo-nacjonalistyczne. Chciały w ten sposób zablokować Marsz Równości.

"Wolność zgromadzeń fundamentem demokracji"

Od decyzji prezydenta Kielc w czwartek odwołali się do sądu organizatorzy marszu, a przyłączył się do nich Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Sąd przychylił się do wniosku organizatorów oraz RPO i uchylił decyzję prezydenta Kielc zakazującą Marszu Równości - informuje Polsat News.

- Wolność zgromadzeń jest jednym z fundamentów demokratycznego państwa prawa i gwarantuje członkom społeczności wpływ na władze publiczne, umożliwia oddziaływania jednostkom na te władze poprzez prezentowanie opinii, ocen, poglądów i żądań - stwierdziła w uzasadnieniu postanowienia sędzia Renata Żak.

dmqc8rw

Dodała, że ograniczenia wolności zgromadzeń nie powinny opierać się na przypuszczeniach bądź spekulacjach.

- Źródło potencjalnego zagrożenia życia czy zdrowia ludzi, albo mienia w znacznym rozmiarze, tkwić musi w samym zgromadzeniu, a nie w okolicznościach pochodnych, np. planowanym działaniu grupy jakiejś osób, mających na celu utrudnienia odbycia zgromadzenia publicznego - podkreśliła sędzia.

Rzecznik prasowy ratusza Tomasz Porębski poinformował, że prezydent szanuje decyzję sądu i nie będzie się od niej odwoływał.

Źródło: Polsat News

dmqc8rw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmqc8rw

Podziel się opinią

Share
dmqc8rw
dmqc8rw
Więcej tematów