Trwa ładowanie...

Kielce. Bogdan Wenta zakazał Marszu Równości. Adam Bodnar skarży do sądu

Marsz Równości w Kielcach zakazany - tak postanowił prezydent miasta Bogdan Wenta, argumentując to względami bezpieczeństwa. W czwartek Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył tę decyzję do sądu.
Share
Adam Bodnar reaguje na zakaz Bogdana Wenty
Adam Bodnar reaguje na zakaz Bogdana Wenty Źródło: WP.PL
detwy5h

Kielecki Marsz Równości został zaplanowany na 13 lipca. Organizatorzy szacowali, że w imprezie weźmie udział około 500 osób.

- Jako prezydent miasta po konsultacjach z Biurem Zarządzania Kryzysowego, jak i z przedstawicielami miejskiej i wojewódzkiej policji oraz straży miejskiej i ze względu także na bezpieczeństwo mieszkańców i tego, jakie sygnały do nas wpłynęły, wydałem dzisiaj decyzję odmowną o organizacji Marszu Równości zaplanowany na dzień 13 lipca - powiedział Bogdan Wenta w środę podczas konferencji prasowej.

Teraz głos w sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar w komunikacie poinformował, że wystąpił do Sądu Okręgowego w Kielcach o uchylenie decyzji prezydenta. Dodał, że "ograniczanie wolności zgromadzeń powinno być traktowane jako absolutny wyjątek".

detwy5h

Zobacz także: PiS ma pomysł na nową TV. Balcerowicz: mogą się uczyć od Putina

- Ograniczenia wolności zgromadzeń nigdy też nie powinny opierać się na ogólnych przypuszczeniach bądź prognozach. Zakaz zgromadzenia nie powinien być wydany bez oceny stopnia zagrożenia, zakończonej wnioskiem o wysokim prawdopodobieństwie jego wystąpienia. W przypadku konfliktu konstytucyjnie gwarantowanej wolności zgromadzeń z innymi prawami, takimi jak bezpieczeństwo czy porządek publiczny, wolność zajmuje pozycję równorzędną – tłumaczy RPO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

detwy5h

Podziel się opinią

Share
detwy5h
detwy5h
Więcej tematów