Trwa ładowanie...
d254glb

Kielce. Bogdan Wenta zakazał Marszu Równości. Adam Bodnar skarży do sądu

Marsz Równości w Kielcach zakazany - tak postanowił prezydent miasta Bogdan Wenta, argumentując to względami bezpieczeństwa. W czwartek Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył tę decyzję do sądu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adam Bodnar reaguje na zakaz Bogdana Wenty
Adam Bodnar reaguje na zakaz Bogdana Wenty (WP.PL)
d254glb

Kielecki Marsz Równości został zaplanowany na 13 lipca. Organizatorzy szacowali, że w imprezie weźmie udział około 500 osób.

- Jako prezydent miasta po konsultacjach z Biurem Zarządzania Kryzysowego, jak i z przedstawicielami miejskiej i wojewódzkiej policji oraz straży miejskiej i ze względu także na bezpieczeństwo mieszkańców i tego, jakie sygnały do nas wpłynęły, wydałem dzisiaj decyzję odmowną o organizacji Marszu Równości zaplanowany na dzień 13 lipca - powiedział Bogdan Wenta w środę podczas konferencji prasowej.

Teraz głos w sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar w komunikacie poinformował, że wystąpił do Sądu Okręgowego w Kielcach o uchylenie decyzji prezydenta. Dodał, że "ograniczanie wolności zgromadzeń powinno być traktowane jako absolutny wyjątek".

d254glb

Zobacz także: PiS ma pomysł na nową TV. Balcerowicz: mogą się uczyć od Putina

- Ograniczenia wolności zgromadzeń nigdy też nie powinny opierać się na ogólnych przypuszczeniach bądź prognozach. Zakaz zgromadzenia nie powinien być wydany bez oceny stopnia zagrożenia, zakończonej wnioskiem o wysokim prawdopodobieństwie jego wystąpienia. W przypadku konfliktu konstytucyjnie gwarantowanej wolności zgromadzeń z innymi prawami, takimi jak bezpieczeństwo czy porządek publiczny, wolność zajmuje pozycję równorzędną – tłumaczy RPO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d254glb

Podziel się opinią

Share

d254glb

d254glb
Więcej tematów