Marsz Autonomii Śląska przeszedł ulicami Katowic. "Autonomia to normalność"

W sobotę ulicami Katowic przeszedł coroczny Marsz Autonomii Śląska. Jak podkreślili organizatorzy, marsz jest okazją do "radosnego manifestowania przywiązania do Górnego Śląska i idei dojrzałej samorządności, jaką jest autonomia”.

Marsz Autonomii Śląska przeszedł ulicami Katowic. "Autonomia to normalność"
Źródło zdjęć: © Forum | Maciej Jarzębiński

Marsz Autonomii Śląska organizowany jest od 13 lat z okazji rocznicy przyznania przedwojennemu woj. śląskiemu autonomii przez ówczesny Sejm. Organizatorem jest Ruch Autonomii Śląska - informuje wPolityce.pl za PAP.

- W ostatnim czasie miały miejsce wydarzenia, które powodują, że nie mamy powodów do zadowolenia. Rząd pozbawił woj. śląskie niemal 40 mln zł subwencji, Sejm po raz kolejny odmówił procedowania ustawy o śląskim języku regionalnym, a minister infrastruktury - co szczególnie bulwersujące - zapowiedział wyprowadzenie międzynarodowego węzła kolejowego poza Górny Śląsk, pod małopolski Olkusz. Śląsk jest lekceważony w sposób, który musi wywoływać nasz sprzeciw - powiedział w czasie demonstracji Jerzy Gorzelik, lider RAŚ.

Dodał, że autonomia nie jest fanaberią ani przywilejem dla wybranych, ale prawem regionów, a Polska powinna postawić na "większą samorządność regionów".

Demonstranci skandowali: ”Autonomia to nie skrajność, autonomia to normalność”. Nieśli długą na 100 m i szeroką na 3 m flagę w śląskich, żółto-niebieskich barwach. Przygotowali też niespodzianki dla marszałka woj. śląskiego, Jakuba Chełstowskiego z PiS. Dostał od uczestników marszu "klęcznik na wyjazdy do Warszawy".

Chodzi o to, że pięć lat temu Chełstowski uczestniczył w Marszu Autonomii, a w tym roku nie przyjął zaproszenia RAŚ.

Przedwojenna autonomia

Organizatorzy marszu podkreślają że ma on zamanifestować przywiązanie do górnośląskiej tożsamości i zwrócić uwagę na potrzebę wzmocnienia samorządności.

W tym roku 15 lipca mija 99. rocznica nadania w 1920 r. części Górnego Śląska autonomii przez polski Sejm Ustawodawczy. Została ona ogłoszona na mocy ustawy konstytucyjnej i nadawała województwu szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia. Powołano m.in. Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski.

Autonomia przestała istnieć we wrześniu 1939 r., wraz z okupacją i przyłączeniem do III Rzeszy.

Źródło: wPolityce.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (495)