Trwa ładowanie...

Mariusz Kamiński zabiera głos w sprawie Julii Przyłębskiej: nieprawdziwe informacje

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński odniósł się do doniesień "Gazety Wyborczej" w sprawie prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i jej zastępcy Mariusza Muszyńskiego. Oświadczył, że są one oparte na "nieprawdziwych informacjach".
Share
Mariusz Kamiński zapewnia, że doniesienia dotyczace prezes TK są nieprawdziwe
Mariusz Kamiński zapewnia, że doniesienia dotyczace prezes TK są nieprawdziweŹródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d13vmkd

"Oświadczam, że Prezes Trybunału Konstytucyjnego Pani Julia Przyłębska nie jest i nie była funkcjonariuszem, ani tajnym współpracownikiem Agencji Wywiadu, ani innych służb specjalnych" - napisał minister w oświadczeniu przekazanym PAP przez jego rzecznika prasowego.

"Tekst opublikowany w 'Gazecie Wyborczej' oparty jest na nieprawdziwych informacjach" - dodał Kamiński.

d13vmkd

"Gazeta Wyborcza" napisała w piątek, że prezes TK Julia Przyłębska oraz wiceprezes TK Mariusz Muszyński są "prowadzeni przez służby i zostali ulokowani w TK, by podporządkować go interesom władzy". Według gazety, Trybunałem Konstytucyjnym "kierują były oficer służb i jego współpracownica". "Według dwóch relacji ludzi wywiadu, Mariusz Muszyński w trakcie pracy w konsulacie w Berlinie złożył wniosek o przekwalifikowanie Julii Przyłębskiej na 'osobowe źródło informacji'" - podała "GW".

"GW" pisze także o mężu prezes TK - ambasadorze Andrzeju Przyłębskim, który według dziennika w 1979 r. " zgodził się na współpracę z SB, jako student, bo bał się, że nie dostanie paszportu; potem nie wywiązywał się z zadań i bezpieka relacje zamknęła", następnie "został zwerbowany jako specjalista-kontakt operacyjny" na początku lat 90. przez UOP.

Zobacz także: Przyłębska o decyzji IPN w sprawie jej męża: To uczciwy człowiek

"O wciągnięciu małżeństwa Przyłębskich do sieci współpracowników wywiadu dowiedzieliśmy się od kilku informatorów związanych ze służbami. Twardych dowodów opartych na dokumentach nie jesteśmy w stanie przedstawić. (...) Ale są dowody pośrednie" - napisał dziennik.

d13vmkd

Sama Przyłębska w piątek oświadczyła, że informacje "GW" są całkowicie nieprawdziwe. - Nie ma sytuacji, żeby służby specjalne przejmowały wymiar sprawiedliwości - podkreśliła.

W sierpniu IPN zdecydował, że nie skieruje do sądu sprawy oświadczenia lustracyjnego ambasadora Polski w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego, tym samym oczyszczając go z zarzutu kłamstwa lustracyjnego - zatajenia związków z SB. Przyłębski podpisał zobowiązanie do współpracy, ale Instytut uznał, że nie współpracował on ze służbami PRL-u.

d13vmkd

Podziel się opinią

Share
d13vmkd
d13vmkd
Więcej tematów