PolskaMariusz Błaszczak: rząd prowadził negocjacje z Frontexem pod presją czasu

Mariusz Błaszczak: rząd prowadził negocjacje z Frontexem pod presją czasu

Frontex będzie miał swoją siedzibę w Warszawie. Mariusz Błaszczak poinformował, że rząd przekazał działkę agencji odpowiedzialnej za ochronę granic Unii Europejskiej. Szef MSWiA zapewniał, że w czasie kryzysu imigracyjnego znaczenie tej agencji jest bardzo ważne.

Mariusz Błaszczak: rząd prowadził negocjacje z Frontexem pod presją czasu
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

09.03.2017 | aktual.: 09.03.2017 17:34

- Dzisiejszy dzień jest dobrym dniem dla Polski i agencji, dlatego, że po wielu latach podpisaliśmy umowę, która stanowi o tym, że Frontex na stałe będzie miała swoją siedzibę w Warszawie. Frontex był gościem, bardzo mile widzianym w Polsce, ale tylko gościem, od dzisiaj możemy powiedzieć wprost, że Frontex jest współgospodarzem w Polsce, w Warszawie - powiedział Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak dodał, że ta umowa powinna była zostać zawarta wiele lat temu, ale "rząd PO-PSL nie doprowadził" do podpisania tej umowy i rząd PiS prowadził negocjacje pod presją czasu. - W czasie kryzysu migracyjnego znaczenie Frontexu jest tym ważniejsze, tym istotniejsze - podkreślił.

Szef MSWiA przypomniał, że w ramach dwustronnych umów międzynarodowych funkcjonariusze Straży Granicznej wspierali swoich kolegów m.in. w Słowenii, na Węgrzech i w Macedonii. Kilka dni temu zaś funkcjonariusze Straży Granicznej rozpoczęli kolejną misję w Macedonii.

Co to jest Frontex?

- Nasza rola to poprawianie ochrony zewnętrznych granic UE. To oznacza, że przyczyniamy się do lepszego funkcjonowania strefy Schengen oraz bezpieczeństwa wewnętrznego Unii Europejskiej – powiedział szef agencji Fabrice Leggeri.

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej powstała 6 października 2016 r. Do głównych zadań agencji należą: monitorowanie przepływów migracyjnych i przeprowadzanie analizy ryzyka, monitorowanie zarządzania granicami zewnętrznymi UE, zapewnianie państwom członkowskim pomocy operacyjnej i technicznej, wspieranie operacji poszukiwawczych i ratowniczych, wspieranie - wraz z innymi agencjami UE - krajowych organów straży przybrzeżnej.

Budżet agencji ma się zwiększać z 281 mln euro w 2017 roku, tak aby w 2020 roku osiągnąć 322 mln euro. Poza funduszami UE budżet agencji zasilają środki przekazywane przez państwa stowarzyszone w ramach Schengen (ok. 8 proc. rocznej dotacji UE). Agencja ma do dyspozycji rezerwę 1500 funkcjonariuszy straży granicznej i innych członków personelu przygotowanych do wspierania szybkich interwencji na granicach.

Agencja ma zwiększać zatrudnienie w Warszawie z obecnego poziomu 400 pracowników do 600 na koniec 2017 roku i do tysiąca w 2020 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)