Trwa ładowanie...

Mariusz Błaszczak komentuje słowach Tuska. "Gdyby nie PiS, mielibyśmy teraz 12 tys. emigrantów"

Gdyby rząd koalicji PO-PSL inaczej zachował się we wrześniu 2015 roku, to pewnie i kłopotu by nie było - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Odniósł się w ten sposób do krytycznych słów szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska na temat systemu relokacji.

Mariusz Błaszczak komentuje słowach Tuska. "Gdyby nie PiS, mielibyśmy teraz 12 tys. emigrantów"Źródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d3x49f7
d3x49f7

- Gdyby w wyborach w 2015 roku nie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, to mielibyśmy już 12 tys. emigrantów, bo to emigranci z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki nazywani uchodźcami - mówił Błaszczak w TVP.

- Przecież wszyscy doskonale wiemy, że nasi poprzednicy byli bardzo gorliwi w wykonywaniu poleceń płynących z UE, nawet kosztem bezpieczeństwa Polski - dodał minister.

Zobacz też: Polityczna kariera Mariusza Błaszczaka

W rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w "Gościu Wiadomości" Błaszczak stwierdził, że kryzys migracyjny został spowodowany przez "nieodpowiedzialne działanie liderów niektórych państw".

d3x49f7

- Na przykład kanclerz Niemiec wyraźnie zaprosiła tych ludzi. Kiedy okazało się, że tych ludzi przybyło bardzo wiele, wtedy pojawiła się koncepcja, jak podzielić ją emigrantami, zwanymi uchodźcami z innymi państwami - mówił. Ocenił, że wówczas krajom Unii Europejskiej "narzucono taki mechanizm".

- I w dużej mierze ówcześnie rządzący Polską przyjęli ten mechanizm dlatego, że byli gotowi narazić bezpieczeństwo Polski dla własnych interesów - mówił Mariusz Błaszczak

Tusk: to jaby moja obsesja

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę dziennikarzom w Brukseli, że nie widzi przyszłości dla projektu relokacji uchodźców. Jego zdaniem należy szukać porozumienia, które "nie będzie separowało Polski i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej od reszty Europy".

d3x49f7

- To jest jakby moja obsesja, żeby znaleźć możliwie wspólny język, dzięki któremu wspólne działania na granicy zewnętrznej będą do pogodzenia z proeuropejskim nastawieniem - stwierdził szef Rady Europejskiej.

Z kolei w czwartek na konferencji prasowej podsumowującej pierwszą roboczą sesję szczytu UE Tusk zapowiedział, że jest szansa na zamknięcie szlaku migracyjnego do Włoch. - Liderzy zgodzili się zaoferować premierowi Włoch Paolo Gentiloniemu mocniejsze wsparcie dla pracy Włoch z władzami libijskimi - powiedział Tusk.

Według danych Frontexu na szlaku środkowośródziemnomorskim prowadzącym do Włoch nastąpił w ostatnim czasie największy spadek napływu migrantów. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku liczby są mniejsze o ponad 2/3. To efekt włoskich działań w Libii.

W ubiegłym miesiącu wygasła decyzja o relokacji przez państwa UE uchodźców z Grecji i Włoch. Polska odmówiła, podobnie jak Węgry, przyjmowania w jej ramach uchodźców. KE wszczęła wobec tych dwóch państw oraz Czech, które przyjęły ich bardzo niewielką liczbę, procedurę o naruszenie prawa UE. Sprawa nie została jednak jeszcze skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

d3x49f7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x49f7
Więcej tematów