Trwa ładowanie...
22-09-2015 18:56

Marine Le Pen stanie przed sądem za wypowiedź w sprawie islamu

Szefowa francuskiego skrajnie prawicowego ugrupowania Front Narodowy (FN) Marine Le Pen stanie 20 października przed sądem w Lyonie za swe wypowiedzi w 2010 roku, gdy porównała modlitwy muzułmanów we Francji do nazistowskiej okupacji - podano we wtorek.

Share
Marine Le Pen stanie przed sądem za wypowiedź w sprawie islamuŹródło: AFP, fot: FRANCOIS NASCIMBENI
d1e4nod

Po raz pierwszy szefowa FN będzie sądzona z oskarżenia o "szerzenie nienawiści rasowej". Zapowiedziała już, że będzie na rozprawie, gdyż "nie chce pozbawić się takiej okazji".

W grudniu 2010 roku na spotkaniu z działaczami FN w Lyonie podczas kampanii o przywództwo w partii ówczesna wiceprzewodnicząca tej partii Marine Le Pen ubolewała nad tym, że z roku na rok we Francji jest coraz więcej muzułmańskich chust, burek i nikabów, a także coraz częściej zbiorowe modlitwy wyznawców islamu odbywają się w przestrzeni publicznej, np. na ulicach czy chodnikach. Według Le Pen utrudnia to ruch np. w paryskiej dzielnicy Barbes.

"Przykro mi, ale jeśli na użytek tych, którzy lubią dużo mówić o drugiej wojnie światowej, można mówić o okupacji, to i w tym sensie mamy do czynienia z pewną okupacją terytorialną" - powiedziała Le Pen.

d1e4nod

"To jest okupacja terytorium - dzielnice, w których stosuje się prawo religijne. To prawda, że nie ma tam pojazdów pancernych ani żołnierzy, ale jest to jednak okupacja, która jest bardzo uciążliwa dla mieszkańców" - dodała Le Pen, nagrodzona za te słowa oklaskami swoich sympatyków.

Wypowiedź ta skłoniła Ruch Przeciwko Rasizmowi i na Rzecz Przyjaźni Między Narodami (MRAP) do złożenia skargi w prokuraturze w Lyonie; w styczniu 2011 roku wszczęła ona wobec Le Pen wstępne śledztwo w związku z zarzutem "podżegania do nienawiści rasowej".

2 lipca 2013 roku Parlament Europejski na wniosek francuskiego ministerstwa sprawiedliwości pozbawił immunitetu Marine Le Pen, wówczas już przywódczynię Frontu Narodowego, co otworzyło drogę do postawienia jej przed sądem.

d1e4nod
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e4nod
Więcej tematów