Trwa ładowanie...

Maria Skłodowska-Curie to najbardziej wpływowa kobieta w historii. Nowy ranking BBC.

Decyzją czytelników BBC History Magazine, Maria Skłodowska-Curie została najbardziej wpływową kobietą w historii. Wyprzedziła m.in. Margaret Tatcher i Dianę, księżną Walii.

Maria Skłodowska-Curie to najbardziej wpływowa kobieta w historii. Nowy ranking BBC.Źródło: Getty Images
d993rv7
d993rv7

100 kobiet, które zmieniły świat – ranking prestiżowego BBC History Magazine

Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla znalazła się na pierwszym miejscu rankingu prestiżowego miesięcznika BBC History Magazine. Na liście 100 kobiet pojawiły się przedstawicielki nauki i polityki, aktywistki, artystki oraz pisarki. Dzięki głosowaniu czytelników to właśnie Maria Skłodowska-Curie zajęła pierwsze miejsce.

Maria Skłodowska-Curie zmieniła świat nie raz, ale dwa razy

W uzasadnieniu podkreślano wkład Skłodowskiej-Curie w nową naukę. Mimo wielu przeciwności i trudnych czasów w jakich Skłodowska żyła, udało jej się dokonać odkryć, które zmieniły świat.

„Skłodowska-Curie ma niezwykły wachlarz osiągnięć. Była pierwszą kobietą, która dostała nagrodę Nobla, pierwszą kobietą-profesor na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą, nie tylko pierwszą kobietą, która otrzymała drugą Nagrodę Nobla” powiedziała Patricia Fara, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki uzasadniając wybór czytelników.

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie gdzie ukończyła gimnazjum. Niestety kobiet wtedy nie przyjmowano na uniwersytety, więc Skłodowska-Curie trafiła na konspiracyjny Uniwersytet Latający. W 1891 roku Skłodowska wyjechała z Polski do Paryża aby zacząć studia na Sorbonie. To właśnie tam dostała szansę na pracę naukową stając się prekursorką w dziedzinie radiochemii. Zmarła 4 lipca 1934 roku we Francji. Za przyczynę jej śmierci podaje się złośliwą anemię wywołaną chorobą popromienną.

Pierwsza dwudziestka rankingu BBC „100 kobiet, które zmieniły świat”.

1. Maria Skłodowska-Curie

  1. Rosa Parks
  2. Emmeline Pankhurst
  3. Ada Lovelace
  4. Rosalind Franklin
  5. Margaret Thatcher
  6. Angela Burdett-Coutts
  7. Mary Wollstonecraft
  8. Florence Nightingale
  9. Marie Stopes
  10. Eleonora Akwitańska
  11. Maria z Nazaretu
  12. Jane Austen
  13. Królowa Budyka
  14. Diana, księżna Walii
  15. Amelia Earhart
  16. Królowa Wiktoria
  17. Josephine Butler
  18. Mary Seacole
  19. Matka Teresa
d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj