Maria Skłodowska-Curie to najbardziej wpływowa kobieta w historii. Nowy ranking BBC.

Decyzją czytelników BBC History Magazine, Maria Skłodowska-Curie została najbardziej wpływową kobietą w historii. Wyprzedziła m.in. Margaret Tatcher i Dianę, księżną Walii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Maria Skłodowska-Curie to najbardziej wpływowa kobieta w historii. Nowy ranking BBC.
Maria Skłodowska-Curie to najbardziej wpływowa kobieta w historii. Nowy ranking BBC. (Getty Images)
WP

100 kobiet, które zmieniły świat – ranking prestiżowego BBC History Magazine

Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla znalazła się na pierwszym miejscu rankingu prestiżowego miesięcznika BBC History Magazine. Na liście 100 kobiet pojawiły się przedstawicielki nauki i polityki, aktywistki, artystki oraz pisarki. Dzięki głosowaniu czytelników to właśnie Maria Skłodowska-Curie zajęła pierwsze miejsce.

Maria Skłodowska-Curie zmieniła świat nie raz, ale dwa razy

WP

W uzasadnieniu podkreślano wkład Skłodowskiej-Curie w nową naukę. Mimo wielu przeciwności i trudnych czasów w jakich Skłodowska żyła, udało jej się dokonać odkryć, które zmieniły świat.

„Skłodowska-Curie ma niezwykły wachlarz osiągnięć. Była pierwszą kobietą, która dostała nagrodę Nobla, pierwszą kobietą-profesor na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą, nie tylko pierwszą kobietą, która otrzymała drugą Nagrodę Nobla” powiedziała Patricia Fara, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki uzasadniając wybór czytelników.

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie gdzie ukończyła gimnazjum. Niestety kobiet wtedy nie przyjmowano na uniwersytety, więc Skłodowska-Curie trafiła na konspiracyjny Uniwersytet Latający. W 1891 roku Skłodowska wyjechała z Polski do Paryża aby zacząć studia na Sorbonie. To właśnie tam dostała szansę na pracę naukową stając się prekursorką w dziedzinie radiochemii. Zmarła 4 lipca 1934 roku we Francji. Za przyczynę jej śmierci podaje się złośliwą anemię wywołaną chorobą popromienną.

Pierwsza dwudziestka rankingu BBC „100 kobiet, które zmieniły świat”.

WP

1. Maria Skłodowska-Curie

 1. Rosa Parks
 2. Emmeline Pankhurst
 3. Ada Lovelace
 4. Rosalind Franklin
 5. Margaret Thatcher
 6. Angela Burdett-Coutts
 7. Mary Wollstonecraft
 8. Florence Nightingale
 9. Marie Stopes
 10. Eleonora Akwitańska
 11. Maria z Nazaretu
 12. Jane Austen
 13. Królowa Budyka
 14. Diana, księżna Walii
 15. Amelia Earhart
 16. Królowa Wiktoria
 17. Josephine Butler
 18. Mary Seacole
 19. Matka Teresa
Polub WP Wiadomości
WP
WP