PolskaMarek Kuchciński przyszłym marszałkiem Sejmu, Stanisław Karczewski - Senatu

Marek Kuchciński przyszłym marszałkiem Sejmu, Stanisław Karczewski - Senatu

Marek Kuchciński będzie kandydatem PiS na marszałka Sejmu, a Stanisław Karczewski na marszałka Senatu - ustalono na posiedzeniu klubu Prawa i Sprawiedliwości.

10.11.2015 | aktual.: 10.11.2015 14:07

Kandydatury do prezydiów Sejmu i Senatu zaakceptowane zostały na posiedzeniu klubu PiS przez aklamację - poinformowali PAP posłowie PiS. Kandydatury zgłosił prezes partii Jarosław Kaczyński.

Zdecydowano również, że kandydatami na wicemarszałków Sejmu będą: Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki, z kolei na wicemarszałków Senatu kandydować będą Grzegorz Czelej, Maria Koc i Adam Bielan.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek mówiła przed posiedzeniem klubu PiS, że kandydatura Marka Kuchcińskiego "jest już przesądzona".

Nowy rząd

Przyszła premier Beata Szydło przedstawiła skład swojego rządu. Wśród szefów resortów są między innymi Antoni Macierewicz, który zostanie ministrem obrony narodowej, a ministrem sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. MSZ obejmie Witold Waszczykowski.

Wicepremierem i ministrem kultury w nowym rządzie zostanie profesor Piotr Gliński. Wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego zostanie Jarosław Gowin. Beata Szydło przyznała w czasie konferencji prasowej, że proponowano mu stanowisko szefa MON, jednak wybrał on resort związany z edukacją.

Wicepremierem i ministrem rozwoju będzie Mateusz Morawiecki. Beata Szydło zaznaczyła, że resort ten będzie koordynował całość polityki gospodarczej we współpracy z innymi ministerstwami. Przyszła premier zaznaczyła, że Ministerstwo Skarbu będzie stopniowo likwidowane. Ministrem sportu będzie Witold Bańka. Resort zdrowia obejmie Konstanty Radziwiłł. Paweł Szałamacha będzie ministrem finansów.

Wcześniej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oświadczył, że rozmowy na temat składu rządu nie były prowadzone poza plecami Beaty Szydło. Dodał, że decyzja została podjęta zgodnie z wolą wyborców, partii i prezydenta.

Obraz
© (Infografika: WP / Marta Sitkiewicz)
Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)