Polska"Marek Jurek próbuje przekuć swoją klęskę na projekt polityczny"

"Marek Jurek próbuje przekuć swoją klęskę na projekt polityczny"

Według politologa z Uniwersytetu Śląskiego, dra Marka Migalskiego, marszałek Sejmu Marek Jurek, występując z PiS, działa "nie tyle ze szlachetnych pobudek", ile próbuje przekuć swoją "klęskę" podczas głosowania nad zmianą konstytucji, na pewien projekt polityczny.

Chyba trzeba się zastanowić nad prawdziwością tej tezy, jakoby Marek Jurek był takim szlachetnym politykiem, który w imię racji, idei i swoich przekonań robi wszystko w polityce - powiedział Migalski.

Według niego, "wyraźnie widać, że próbuje on przekuć tę wczorajszą klęskę na pewien projekt polityczny".

W moim przekonaniu postępuje on równie politycznie, czyli cynicznie, jak Roman Giertych, czy jak każdy inny polityk - stwierdził Migalski.

Jego zdaniem, ostatnie wydarzenia wskazują, że Marek Jurek "rzeczywiście zaczął grać na siebie" a konkretnie na własną formację polityczną, tworzoną przede wszystkim "z politykami PiS, również Platformy Obywatelskiej i być może nawet z LPR".

Oprócz Marka Jurka - według Migalskiego - w formacji tej mogą się znaleźć: politycy PiS - b. premier Kazimierz Marcinkiewicz, minister kultury Kazimierz Ujazdowski, polityk PO Jan Rokita i wicemarszałek Senatu, b. lider PO Maciej Płażyński.

To są te nazwiska, które dzisiaj słusznie uważają, że ich popularność w społeczeństwie jest niewspółmiernie większa niż obecna rola polityczna - ocenił Migalski.

Według politologa, Marek Jurek liczy albo na wcześniejsze wybory, albo na "posunięcie się w ławach rządowych dotychczasowych koalicjantów". Podkreślił jednak, że jego zdaniem, do wcześniejszych wyborów nie dojdzie, bo to się PiS-owi "po prostu nie opłaca".

W moim przekonaniu (premier Jarosław) Kaczyński będzie szedł na przeczekanie: formuła rządu mniejszościowego, trwanie, przeciąganie z powrotem tych posłów PiS, którzy odeszli z Jurkiem, wykazywanie, że tamta inicjatywa nie ma szans, że to jest bezproduktywne, itd., przekupywanie, zastraszanie. Oczywiście tu, w polityce można robić dużo rzeczy i czekać na wybory 2009 roku - powiedział Migalski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)