Marek Belka już oficjalnie prezesem NBP
Marek Belka, powołany w czwartek na stanowisko prezesa NBP, złożył rano przysięgę w sejmie i od tego momentu oficjalnie objął obowiązki prezesa banku centralnego.
Nowy prezes powiedział, że będzie bronił stabilności złotego, umacniał niezależność NBP. - Będę współpracował ze wszystkim instytucjami państwowymi, w szczególności z Radą Ministrów i Komisją Nadzoru Finansowego w sprawach utrzymania i umacniania stabilności systemu finansowego w Polsce - powiedział.
Dodał, że będzie też starał się godnie reprezentować Polskę w instytucjach międzynarodowych, w szczególności w Europejskim systemie Banków Centralnych i Europejskiej Radzie Ryzyka Systemowego - nowej instytucji, która będzie miała za zadanie wczesne wykrywanie niebezpieczeństw dla stabilności gospodarki europejskiej.
- Jestem dumny, niesłychanie usatysfakcjonowany, że udało się ustabilizować w pełni Narodowy Bank Polski poprzez dokonanie dobrego wyboru dobrego prezesa - w ten sposób marszałek sejmu Bronisław Komorowski skomentował wybór Marka Belki na szefa banku centralnego.
- Cieszę się również, że pomimo różnego rodzaju dąsów, przeciwieństw w końcu parlament w swojej większości podjął jedyną rozumną decyzję, aby nie czekać, nie odwlekać spraw ważnych z punktu widzenia państwa, banku centralnego, bezpieczeństwa polskiego złotego - powiedział Komorowski.
Marek Belka zastąpił na stanowisku szefa NBP Sławomira Skrzypka, który zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Zgodnie z konstytucją prezes Narodowego Banku Polskiego jest powoływany przez sejm - na wniosek prezydenta - na 6 lat. Szef NBP nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z godnością jego urzędu.