Marcin Wiącek kandydatem opozycji na RPO
Prof. Marcin Wiącek będzie wspólnym kandydatem opozycji na Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformowano podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie. Pod kandydaturą podpisał się także prezes Porozumienia Jarosław Gowin, trzej inni posłowie tej partii oraz poseł PiS Zbigniew Girzyński.
Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie zjawili się przewodniczący PO Borys Budka, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, przewodnicząca koła parlamentarnego Polska 2050 Hanna Gill-Piątek oraz poseł Paweł Szramka z koła "Polskie Sprawy".
- Są tu dziś wszyscy, którzy wystawiają ponadpolitycznego, niepartyjnego, akademickiego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Podkreślił, że jest to "wspólny kandydat różnych środowisk, niezwiązany z żadnym środowiskiem politycznym czy partyjnym". - Jest doktorem habilitowanym, profesorem UW, kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na wydziale prawa UW. Ma ponad 100 publikacji dotyczących prawa konstytucyjnego, praw człowieka, obywatela. Ma swoje doświadczenie, pomimo młodego wieku - tłumaczył Kosiniak-Kamysz.
- Ma swój dorobek naukowy i na pewno ma gotowość do podjęcia się funkcji RPO, a nie bycia reprezentantem poglądów jakiejkolwiek formacji politycznej - dodał szef ludowców, przekonując, że "to jest ostania szansa, żeby wyłonić na podstawie konstytucji Rzecznika Praw Obywatelskich". Pod kandydaturą podpisali się już także prezes Porozumienia Jarosław Gowin, posłowie tej partii: Marcin Ociepa, Andrzej Gut-Mostowy i Wojciech Murdzek oraz poseł PiS Zbigniew Girzyński.
Zobacz też: Lidia Staroń kandydatką na RPO? Michał Kamiński ma wątpliwości
Marcin Wiącek kandydatem na RPO. Budka: "To kandydat niezależny"
Kandydaturę opozycji na RPO skomentował podczas zwołanej konferencji także przewodniczący PO Borys Budka. - Popieramy kandydaturę, która została wspólnie wyłoniona. To kandydat niezależny, profesjonalny, który gwarantuje, że prawa obywatelskie będą dla niego tym priorytetem, o który będzie walczył - zapewniał polityk.
- Dzisiaj to jest taki dobry sygnał, że potrafimy rozmawiać i w tych chwilach próby również ponad podziałami wyłonić takie osoby (…). Jestem przekonany, że ta kandydatura powinna znaleźć uznanie również po drugiej stronie sceny politycznej - dodał Budka.
Prof. Marcin Wiącek jest nauczycielem akademickim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wykłada od 2009 r. Od 2007 r. pracuje w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W latach 2014-2018 zasiadał w Radzie Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów.
Nowy kandydat na RPO: "Jestem człowiekiem nauki"
Głos na konferencji w Sejmie zabrał też sam kandydat na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek. - Chciałem przede wszystkim wyrazić mój zaszczyt, że moją osobą zainteresowało się tak szerokie grono - zaczął Wiącek.
Podkreślił, że "jest człowiekiem nauki", który "całe swoje życie zawodowe poświęcił pracy na rzecz władzy sądowniczej". - Pracowałem przez kilka lat w Trybunale Konstytucyjnym, od kilkunastu lat jestem pracownikiem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przez całe swoje życie zawodowe czułem taki powiew niezawisłości i niezależności, dlatego nigdy nie podejmowałem innej aktywności niż naukowa i ekspercka - tłumaczył kandydat na RPO.
- Moim credo, jeśli zostanę powołany na urząd RPO, będzie przede wszystkim artykuł 30. konstytucji wyrażający zasady godności każdego człowieka, prawa do szczęścia, prawa do aktywności społecznej, prawa do szacunku, jak również preambuła konstytucji, która mówi o tym, że każdy człowiek posiada taką samą godność, niezależnie od tego jaki ma światopogląd, czy wierzy w Boga, niezależnie od poglądów politycznych. To jest moja wizja pełnienia tego urzędu - zaznaczył prof. Marcin Wiącek.