Trwa ładowanie...
d1sjmzo
d1sjmzo
nepal

Maoiści wychodzą z nepalskiego rządu

Dawni maoistowscy rebelianci w Nepalu poinformowali w Katmandu o rezygnacji z udziału w tymczasowym rządzie w związku z brakiem porozumienia w kwestii przyszłości nepalskiej monarchii.
Share
d1sjmzo

Maoistowski minister w obecnym gabinecie Dev Guruing zrezygnował formalnie z urzędu. Jak wyjaśnił, powodem było "niepowodzenie w rozmowach z innymi partiami" na temat zniesienia systemu monarchii w kraju.

Opuszczenie rządu przez maoistów zostało odebrane jako poważny cios dla procesów pokojowych w Nepalu, zagrażający także planowanym na listopad wyborom.

W listopadzie zeszłego roku rząd Nepalu i maoistowscy rebelianci podpisali historyczne porozumienie pokojowe, formalnie kończąc 10- letnią wojnę domową, która spowodowała w tym kraju śmierć ponad 13 tys. ludzi. Tysiące byłych rebeliantów, którzy oddali broń, przebywa w obozach monitorowanych przez ONZ.

Misja ONZ w Nepalu (UNMIN) ma udzielić pomocy technicznej w przygotowaniu i przeprowadzeniu wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego, mającego zdecydować o przyszłości Nepalu, w tym roli monarchy. Zadaniem konstytuanty będzie przygotowanie właściwej konstytucji, która zastąpi obowiązującą obecnie tymczasową ustawę zasadniczą.

Wybory miałyby odbyć się 22 listopada.

d1sjmzo

Podziel się opinią

Share
d1sjmzo
d1sjmzo
Więcej tematów