Trwa ładowanie...

Mamy komunikat MSZ w Berlinie. Błyskawiczna odpowiedź po spocie PiS

PiS opublikował w mediach społecznościowych nowy spot. W nagraniu występuje Jarosław Kaczyński, który odbiera tajemniczy telefon, rzekomo z ambasady Niemiec w Warszawie. O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie.

Spot wyborczy PiS z ambasadą RFN w Warszawie w roli głównejSpot wyborczy PiS z ambasadą RFN w Warszawie w roli głównejŹródło: Twitter
d15y9zu
d15y9zu

Opublikowany w poniedziałek w mediach społecznościowych spot wyborczy PiS zaczyna się, jak film szpiegowski. Najpierw widać ujęcie "z satelity", które wskazuje na ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Następnie pokazane jest wnętrze budynku, a w tle słychać "Cwał Walkirii" Richarda Wagnera. Kolejne ujęcie znów ukazuje "biuro ambasadora Niemiec", skąd telefonuje tajemniczy mężczyzna.

W kolejnych sekundach nagrania pokazano czarnego kota na parapecie, który nagle reaguje na dźwięk telefonu. Połączenie odbiera Jarosław Kaczyński.

Kuriozalne nagranie z Kaczyńskim i tajemniczy telefon

- Halo? - mówi prezes PiS.

d15y9zu

W odpowiedzi słychać głos mężczyzny mówiącego po polsku z wyraźnym niemieckim akcentem.

- Guten Tag - mówi tajemniczy rozmówca. I dalej: - Ja dzwonię z ambasady Niemiec i chciałbym połączyć z kanclerzem w sprawie waszego 'Rentenalter', to jest wieku emerytalnego w Polsce. Otóż uważamy, że powinien być taki, jak za pana premiera Tuska - słyszymy.

- Proszę przeprosić pana kanclerza, ale to Polacy w referendum zdecydują w tej sprawie. Nie ma już Tuska i te zwyczaje się skończyły - odpowiada stanowczo Kaczyński i - nie czekając na reakcję rozmówcy - rozłącza się, po czym rzuca telefon na stół.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiceminister był wyraźnie wzburzony. "Można sobie tak wchodzić?!"

Niemiecki MSZ reaguje na spot PiS

Temat spotu to nawiązanie do jednego z pytań referendalnych, które brzmi: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?".

d15y9zu

O komentarz do nagrania PiS zwróciliśmy się do niemieckiego resortu spraw zagranicznych. Odpowiedź nadeszła błyskawicznie.

"Niemcy i Polska, jako partnerzy w centrum Europy, ponoszą wspólną odpowiedzialność za dobre stosunki sąsiedzkie oraz udaną współpracę transgraniczną i europejską" - czytamy w odpowiedzi przesłanej redakcji Wirtualnej Polski przez MSZ w Berlinie.

"Jako rząd federalny nie komentujemy bieżących wewnętrznych debat politycznych w Polsce, w tym wspomnianej reklamy wyborczej" - dodał rzecznik niemieckiego MSZ.

"Antyniemiecka retoryka PiS ośmiesza Polskę"

Antyniemiecka retoryka nie jest niczym nowym w wykonaniu partii rządzącej, jednak sugerowanie wprost nacisków przez ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie to nowość.

d15y9zu

O antyniemiecką narrację rządu Zjednoczonej Prawicy pytaliśmy ostatnio prof. dr. hab. Krzysztofa Ruchniewicza, który wprost stwierdził, że "pozbawiona jest ona jakiegokolwiek sensu". - W gruncie rzeczy nas ośmiesza - podkreślił.

- Dzisiaj wrogiem zewnętrznym są dla polskiej władzy UE i Niemcy, a wewnętrznym - znowu mniejszość niemiecka oraz ci Polacy, którzy od lat prowadzą konstruktywny dialog z zachodnim sąsiadem - przypomniał w rozmowie z Wirtualną Polską.

Tomasz Waleński, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15y9zu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15y9zu
Więcej tematów