Trwa ładowanie...
d2povbn
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Mamy dla mam" - PAH apeluje o pomoc dla samotnych matek z Donbasu

• PAH apeluje o pomoc dla samotnych matek, które uciekły przed wojną w Donbasie
• Organizacja zachęca, by w przypadającym w czwartek Dniu Matki wysłać swojej mamie laurkę przygotowaną przez ukraińskie dzieciaki i dokonać wpłaty na ich rzecz
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Mamy dla mam" - PAH apeluje o pomoc dla samotnych matek z Donbasu
(Fotolia)
d2povbn

Według raportów ONZ wskutek konfliktu na wschodniej Ukrainie, ponad 2,6 mln osób musiało opuścić swoje domy. Połowa z nich znalazła schronienie w innych rejonach Ukrainy, druga połowa wyjechała do sąsiednich krajów. Szacuje się, iż ponad 80 proc. poszkodowanych w trwającym od ponad dwóch lat konflikcie, to osoby starsze oraz kobiety i dzieci.

Polska Akcja Humanitarna pomaga samotnym matkom, które uciekły wraz z dziećmi przed wojną w Donbasie.

- Tatiana wyjechała z 10-letnim synem z Doniecka po tym, jak ostrzelano szpital, w którym pracowała. Irina opuściła rodzinną Gorłówkę, kiedy w wyniku strzelaniny, w jej mieszkaniu wypadły okna i drzwi, a przerażony 6-letni syn zaczął się jąkać. (...) Natalia uciekła z Jenakijewe tuż po porodzie. Rodziła w szpitalu, obok którego trwały walki. Wskutek eksplozji, w oknie, przy którym leżała, wypadła szyba. Przed odłamkami szkła osłonił ją lekarz" - relacjonuje historie kobiet PAH.

d2povbn

Pomoc organizacji dociera do 256 kobiet i dzieci, w tym do 40 osób wymagających stałej opieki lekarskiej i/lub niepełnosprawnych. Wszyscy znaleźli schronienie przed wojną w Zaporożu i okolicznych miejscowościach, ale wciąż borykają się z wieloma trudnościami.

PAH informuje, że tylko 10 kobietom udało się znaleźć pracę, a żadna z rodzin nie otrzymuje stałej pomocy. Wsparcie organizacji humanitarnych jest nieregularne, a państwowy system pomocy niewydolny. PAH informuje, że ok. 40 proc. osób, którym pomaga, nie otrzymuje rządowego wsparcia przeznaczonego dla uchodźców wewnętrznych.

- Bardzo pomocni są sąsiedzi, ale z oczywistych względów ich pomoc również jest niewystarczająca - zaznacza PAH.

Polska Akcja Humanitarna wskazuje, że pomaga rodzinom, w których średni dochód wynosi jednego dolara na osobę dziennie, zapewniając im środki na zakup jedzenia, artykułów higienicznych i leków w wysokości około 320 zł miesięcznie.

d2povbn

Po to, by organizacja mogła kontynuować to działanie, potrzebne jest wsparcie, dlatego z okazji Dnia Matki PAH zaprasza do udziału w akcji "Mamy dla mam".

Na stronie facebookowej PAH (https://www.facebook.com/PolskaAkcjaHumanitarna/photos/?tab=album&album_id=10153519866235308) dostępne są laurki przygotowane przez ukraińskie dzieciaki, można je pobrać i udostępnić na stronie swojej mamy lub wydrukować i wręczyć osobiście, zachęcając jednocześnie do wsparcia akcji. Wpłat darowizn można dokonywać na stronie pomagamy.pl, przelewem na konto - BPH S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem "Ukraina: Matki" lub online na stronie PAH - jako cel darowizny wybierając "Ukraina: Matki".

d2povbn

Podziel się opinią

Share

d2povbn

d2povbn
Więcej tematów