Trwa ładowanie...

Małżeństwo w Pakistanie było skazane na karę śmierci. Wyjdą z więzienia

W czwartek sąd w Pakistanie uchylił wyrok skazujący na karę śmierci za bluźnierstwo. Otrzymało je małżeństwo, które w celi śmierci przebywało od siedmiu lat. Małżonków uniewinniono z braku dowodów.

Pakistan. Uchylenie wyroku kary śmierci za bluźnierstwoPakistan. Uchylenie wyroku kary śmierci za bluźnierstwoŹródło: Pixabay, fot: Ichigo121212
dlw8c2g
dlw8c2g

Szafkat Emmanuel, który był strażnikiem w fabryce i jego żonę Szaguftę Kausar sąd w 2014 roku skazał na karę śmierci. Powód? Rzekome wysyłanie uwag na temat Mahometa w liście do innego mężczyzny - Khalida Maqsooda.

Pakistan. Małżeństwo skazane na karę śmierci

Saif-ul-Malook prawnik małżeństwa skazanego wcześniej na karę śmierci przekazał, że Sąd Najwyższy w Lahore ich uniewinnił. Małżonkowie w przeciągu dwóch dni powinni opuścić celę.

Natomiast prokuratura ma zamiar zastosować wszelkie dostępne środki odwoławcze od tej decyzji sądu.

dlw8c2g

Warto przypomnieć, że w większości krajów muzułmańskich obrażanie proroka wiąże się z karą śmierci. Kary w Pakistanie za bluźnierstwo od wielu lat są krytykowane przez światowe organizacje obrońców praw człowieka.

Zobacz też: Zbigniew Ziobro chce bezwzględnego dożywocia. Minister w KPRM nie ukrywał emocji

Sąd w Pakistanie uchylił wyrok skazujący małżeństwo na karę śmierci

"Dzisiejsza decyzja kładzie kres siedmioletniej gehennie pary, która nie powinna była zostać skazana, tym bardziej zostać skazana na śmierć" - przekazała w oficjalnym komunikacie Dinushika Dissanayake, która jest zastępczynią dyrektora Amnesty International ds. Azji Południowej.

dlw8c2g

Kobieta wezwała także władze do zapewnienia małżeństwu oraz ich prawnikowi bezpieczeństwa.

W kwietniu Parlament Europejski wystąpił w obronie skazanych, wzywając w specjalnej rezolucji Unię Europejską do tego, aby ta zniosła preferencje eksportowe przyznane Pakistanowi jeśli ten nie zmieni orzecznictwa w sprawach o bluźnierstwo.

W tym kraju bardzo częstym zjawiskiem jest także przemoc wobec osób, które zostały oskarżone o bluźnierstwo. W ubiegłym miesiącu tłum włamał się na posterunek policji na obrzeżach stolicy Islamabadu. Przebywało tam dwóch mężczyzn oskarżonych o to, że zbezcześciło meczet. Chciano ich zlinczować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlw8c2g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlw8c2g
Więcej tematów