Maluchy wydają mniej na podręczniki
Małe dzieci - mały kłopot. Najmłodsi uczniowie zapłacą najmniej za komplet podręczników. Ich rodzice muszą być przygotowani na wydatek rzędu 300 złotych za wszystkie książki do szkoły.
Anna Majer z księgarni w podwarszawskich Michałowicach powiedziała, że wraz z wiekiem dziecka rosną też wydatki na podręczniki. Pierwszak zapłaci za książki około 300 złotych, trzecioklasista już ponad 350. Starsi uczniowie szkół podstawowych mogą wydać na podręczniki nawet 500 złotych. W gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych jest już łatwiej. Tam można śmiało kupować podręczniki z poprzednich lat, gdyż praktycznie nie ma w nich ćwiczeń, tak jak w książkach do nauczania początkowego.
Coraz częściej decydujemy się na kupno podręczników używanych. W ubiegłym roku szkolnym korzystało z nich 3/4 uczniów gimnazjum i 2/3 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Decyduje tu cena, wielokrotnie niższa od oferty w księgarniach. I tutaj coraz popularniejszy jest internet, który wypiera tradycyjne antykwariaty. Serwis tablica.pl przeanalizował ogłoszenia, dotyczące używanych książek. Okazało się, że kupując je, można zaoszczędzić od 120 do 350 złotych.
Prawdziwą oszczędność mogą dać dopiero e-podręczniki. Od kilku lat nad projektem pracuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Małgorzata Szybalska z Departamentu Jakości Edukacji MEN tłumaczy, że powstaje 18 podręczników do nauczania ogólnego na wszystkich poziomach nauki. Uczniowie, rodzice i nauczyciele będą mieli do nich swobodny dostęp.
Będą mogli do nich dodawać różne informacje czy też swobodnie drukować. Pierwsze fragmenty do nauczania matematyki mają zostać przedstawione już we wrześniu. Wszystkie podręczniki elektroniczne mają być gotowe za dwa lata.
Nim jednak dzieci przerzucą się na e-podręczniki, ich rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość i płacić. W zeszłym roku szkolnym przeciętna polska rodzina na zakupy związane z pójściem dziecka do szkoły wydała średnio 725 złotych.