Malta: 52,7% wyborców za przystąpieniem do Unii
Malta powiedziała "tak" Unii Europejskiej w sobotnim referendum - podali w niedzielę przedstawiciele władz i komisji wyborczej. Według szacunkowych wyników za przystąpieniem kraju do Unii opowiedziało się ok. 52,7% uczestników referendum.
Do głosowania było uprawnionych 270 tys. wyborców (na 380 tys. mieszkańców) tego śródziemnomorskiego archipelagu, na który składają się wyspy Malta, Gozo i Cimino.
Frekwencja wyniosła 91%. Tak duża frekwencja zaskoczyła obserwatorów, tym bardziej, że lider opozycji maltańskiej Alfred Sant przed referendum prowadził intensywną kampanię, namawiając do głosowania na nie lub wręcz bojkotu referendum.
Oficjalne wyniki mają być znane w niedzielę. Zapowiadane na niedzielne południe ich ogłoszenie opóźniło się.
Malta, najmniejszy z dziesięciu krajów, które w grudniu zakończyły negocjacje akcesyjne z Unią Europejską, zainaugurowała w sobotę serię referendów w sprawie przystąpienia do UE. Maltańskie głosowanie miało charakter wyłącznie doradczy. Traktat akcesyjny zostanie ratyfikowany przez nowy parlament, który ma być wyłoniony w wyborach powszechnych do lata tego roku.
W ciągu sześciu miesięcy obywatele Malty, Słowenii, Węgier, Litwy, Słowacji, Polski, Czech, Estonii i Łotwy mają zaaprobować przystąpienie ich krajów do Unii z dniem 1 maja 2004 r. Konstytucja Cypru - dziesiątego z kandydatów - referendum w tej sprawie nie przewiduje.
Następnym krajem, gdzie odbędzie się unijne referendum, jest Słowenia (23 marca). (aka, jask)