Trwa ładowanie...
db89qqz

Mali: ponad 30 osób zginęło w zamachu samobójczym

Co najmniej 33 osoby zginęły, a kilkadziesiąt zostało rannych w zamachu samobójczym koło bazy wojskowej w Gao na północy Mali - poinformowali świadkowie i źródła w misji pokojowej ONZ, na które powołuje się Reuters. Według agencji AFP, w ataku zginęło 37 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Francuski żołnierz patroluje teren miasta Gao podczas interwencji w 2013 r.
Francuski żołnierz patroluje teren miasta Gao podczas interwencji w 2013 r. (AFP, Fot: Joel Saget)
db89qqz

Zamachowiec samobójca zdetonował ładunki, którymi wyładowany był zaparkowany niedaleko bazy samochód.

W bazie stacjonują wojska rządowe Mali i członkowie różnych rywalizujących ze sobą prorządowych grup zbrojnych, które wspólnie patrolują niespokojne pustynne rejony na północy kraju, zgodnie z porozumieniem pokojowym zawartym pod auspicjami ONZ.

Położone w zachodniej części Afryki Mali pogrążyło się w chaosie w 2012 roku, kiedy powiązani z Al-Kaidą islamiści wykorzystali wojskowy zamach stanu w Bamako do zawłaszczenia separatystycznej rebelii Tuaregów i zajęcia północy kraju. Latem 2013 roku do Mali zostały skierowane siły ONZ mające pomóc w normalizacji sytuacji.

db89qqz

W Mali wciąż dochodzi jednak do aktów terroru i potyczek między rywalizującymi ze sobą o wpływy ugrupowaniami zbrojnymi, ostatnio między prorządową milicją Gatia a tuareskimi separatystami na północy.

W ostatnim okresie wzmogła się aktywność ugrupowań islamistycznych, które wykorzystują oporne wdrażanie procesu pokojowego w kraju do eskalacji napięć między zamieszkującymi go grupami etnicznymi.

db89qqz

Podziel się opinią

Share

db89qqz

db89qqz
Więcej tematów