PolskaMali oświęcimianie przez zabawę poznają historię miasta

Mali oświęcimianie przez zabawę poznają historię miasta

22.02.2005 16:30

Program, który przez zabawę przybliży dzieciom i młodzieży blisko 800-letnią historię Oświęcimia, zrealizują Oświęcimskie Centrum Kultury (OCK) ze Stowarzyszeniem Dom Otwarty.

Rzecznik OCK Adam Kuta poinformował, że pomysłodawcy projektu są przekonani o potrzebie poznania historii miasta przez młodzież, by nie kojarzyło się wyłącznie z wydarzeniami, które rozegrały się podczas II wojny światowej. Wówczas istniał tam niemiecki obóz śmierci Auschwitz.

Projekt nosi nazwę "Poznanie historii Oświęcimia na tle dziejów Państwa Polskiego w epokach średniowiecza, nowożytnej i współczesnej poprzez zabawę, grę, naukę". Spotkania dla dzieci prowadzone będą od marca do czerwca br.

Uczestnicy będą szukać śladów historii miasta od średniowiecza aż do czasów współczesnych. Będą uczyć się także wielu praktycznych umiejętności, m.in. rozpoznawania przedmiotów historycznych i czytania starych map - powiedział Kuta.

Na zakończenie projektu uczestnicy przygotują prace. Przedszkolaki i uczniowie młodszych klas szkół podstawowych wykonają pracę plastyczną związaną z tematem zajęć, uczniowie starszych klas napiszą opowiadania na temat historii miasta, a gimnazjaliści wykonają projekt pocztówki z Oświęcimia. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

Twórcy projektu liczą, że poprzez dzieci i młodzież historią Oświęcimia zainteresują się również dorośli. Mamy nadzieję, że zachęceni przez młodsze pokolenie obejrzą Zbiory Historyczno- Etnograficzne i wystawę prac plastycznych uczestników projektu - zaznaczył Kuta.

Projekt sfinansuje Fundacja Bankowa im. L. Kronenberga.

Oświęcim otrzymał prawa miejskie około 1272 roku. W latach 1312- 1317, po podziale Księstwa Cieszyńskiego, powstało niezależne od Polski i Czech Księstwo Oświęcimskie ze stolicą w Oświęcimiu. Samodzielnym władcą został książę Władysław.

Po rozbiorach Polski w XVIII wieku ziemia oświęcimska znalazła się na terenach należących do Austrii. W 1918 roku miasto znalazło się w granicach POlski. Tuż przed II wojną światową większość mieszkańców stanowili Żydzi (ok. 60 proc. z 11 tys.). W latach 1940-1945 w peryferyjnej dzielnicy miasteczka, Zasole, istniał niemiecki obóz śmierci Auschwitz.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także