Trwa ładowanie...
dexb7bz

Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję ws. wizyty w Sejmie

I prezes Sądu Najwyższego poinformowała, że o godz. 17.30 nie pojawi się w parlamencie. Miała tam przedstawić informację o działalności SN w roku 2017.
Share
Zaproszenie do Gersdorf wystosował marszałek Sejmu
Zaproszenie do Gersdorf wystosował marszałek SejmuŹródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
dexb7bz

Gersdorf podkreśliła w rozmowie z PAP, że była zaproszona do przedstawienia informacji w czwartek 5 lipca, a ponieważ nie dostała innego zaproszenia, nie będzie dziś przedstawiać informacji o działalności SN w roku 2017.

Zaproszenie do Gersdorf wystosował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Na godz. 16.00 z kolei, I prezes SN została zaproszona do Pałacu Prezydenckiego. Pytana, czy pojawi się na spotkaniu, powiedziała: "Zostałam zaproszona, to idę. Prezydentowi się nie odmawia". Zaznaczyła jednak, że nie przyjmie od prezydenta pisma o przejściu w stan spoczynku, bo "czuje się prezesem SN do 2020 roku". O tym, że Andrzej Duda wyda takie postanowienie, informowała w poniedziałek w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek.

dexb7bz

Gersdorf wzięła we wtorek udział w zakończeniu roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas wystąpienia w Bibliotece UW mówiła, że jest to dla niej smutny dzień, bo "kończy się pewna epoka sądownictwa", a pod pozorem osiągnięcia wieku emerytalnego przez sędziów przeprowadzana jest "czystka". - Moja kadencja I prezesa SN zostaje brutalnie przerwana (...) W Polsce władza sądownicza jest zwalczana przez dwie pozostałe - mówiła Gersdorf. Młodzi prawnicy nagrodzili ją gromkimi brawami.

Małgorzata Gersdorf została powołana na I prezesa SN 30 kwietnia 2014 r. We wtorek zaczynają obowiązywać nowe przepisy o Sądzie Najwyższym. Zakładają, że sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Mogą dalej pełnić swoją funkcję, jeśli przedłożą zaświadczenia o stanie zdrowia i zwrócą się do prezydenta, a on wyrazi na to zgodę. W SN jest 73 sędziów. 65. rok życia ukończyło 27 z nich, w tym właśnie Gersdorf.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "O czym pan mówi?!". Lisicki zdumiony słowami Żakowskiego o muzułmanach

dexb7bz

Podziel się opinią

Share
dexb7bz
dexb7bz
Więcej tematów