Trwa ładowanie...

Makowski: "Moje zdrowie jest lepsze, niż twoje. Szczepienia dla równych i równiejszych" [OPINIA]

Miał być podział na grupy, priorytet dla medyków oraz seniorów i osób z chorobami towarzyszącymi. Okazało się, że jak wszystko w Polsce, również szczepienia stanowią towar, który można sobie załatwić po znajomości. Jesteś znaną aktorką - na listę wciśniesz paru kumpli. Wpływowym lekarzem - rodzinę. Politykiem? Wejdziesz przed DPS-ami. Niedobrze mi się robi, jak to widzę.

Share
Krystyna Janda - aktorka zaszczepiła się poza kolejnością
Krystyna Janda - aktorka zaszczepiła się poza kolejnościąŹródło: ONS
d4jmb56

Wchodząc na profil facebookowy Krystyny Jandy, znajdziemy opublikowaną w ciągu kilku dni rzekę linków o Strajku Kobiet, ptakach poszkodowanych w sylwestra, problemach Kościoła, złych rządach PiS-u, działalności teatrów, a nawet tekst o tym, że "szpitale musiały wylewać co szóstą dawkę szczepionki". Zapewne w domyśle, że skoro ma się zmarnować, to chyba nic złego, że ktoś inny taką dawkę przyjmie? Jest też odnośnik do artykułu pt. "Dlaczego nienawidzimy? Źródła hejtu".

Gubi się w tej kakofonii wpis z 30 grudnia o przyjęciu specyfiku Pfizera, który Krystyna Janda wielokrotnie edytowała, aby po ujawnieniu afery zrobić z siebie "królika" (chyba doświadczalnego, ale doprecyzowania zabrakło), następnie pacjenta z grupy ryzyka, a później jedną z kilkunastu osób ze świata sztuki, mających być ambasadorami akcji promującej szczepienia. 

Akcji zorganizowanej za pełnym przyzwoleniem Warszawskiego Uniwersytety Medycznego. Jak jednak twierdzi rektor, chodzi o inicjatywę "spółki Centrum Medyczne, której WUM jest właścicielem". Tyle że to zwykłe spychanie odpowiedzialności, bo nawet pierwotny zamiar akcji, tj. nagłaśnianie idei szczepień - okazał się kpiną.

Próżno u aktorki szukać zdjęć z podawania szczepionki, filmików, postów w mediach społecznościowych. Ba, nawet sama lista wybranych owiana była aurą wstydliwej tajemnicy. Wstydliwej, bo byli na niej nie "promotorzy walki z koronawirusem", ale znajomi i rodzina Krystyny Jandy. Prawdziwa plejada kolesiostwa; od Krzysztofa Materny, przez Wiktora Zborowskiego po byłego męża Andrzeja Seweryna i córki - Marii Seweryn. 

d4jmb56

W ogóle skala ich ignorancji i braku empatii - gdy mleko się już rozlało - poraża. - Ja nie czułem, że się gdzieś wpycham czy sobie coś załatwiam. (...) WUM wystosował takie zaproszenie do teatru do Kryśki Jandy i teatr to koordynował - stwierdził Zborowski. - Myślałam, że jest osobna pula szczepionek dla aktorów - powiedziała Seweryn.

Szczepionka na COVID. Lekarze nie chcą się szczepić? Były minister zdrowia pokazuje dane

Jeśli ktoś się łudził, że choć w tej sprawie unikniemy w Polsce jednego z naszych grzechów narodowych - nepotyzmu i "załatwiactwa" - srogo się pomylił. Możesz być podopiecznym Domu Pomocy Społecznej, 80-latkiem po zapaleniu płuc, lekarzem albo ratownikiem medyczny, dla którego szczepionka może stanowić różnicę między życiem a śmiercią, ale i tak, jeśli jesteś politykiem, celebrytą albo chodzisz na wódkę z ordynatorem - wepchniesz się pierwszy. Z tego co wiem, akcja Krystyny Jandy to tylko wierzchołkiem góry lodowej szerszego procederu "szczepień dla równych i równiejszych".

Za część z tych nadużyć odpowiadają konkretne osoby i ich prywatna inicjatywa, ale równocześnie nie można zdejmować odpowiedzialności z rządu, który nadzoruje cały proces szczepień i powinien wykrywać patologie zanim zainteresują się nimi media. Czymś naprawdę depresyjnym jest jednak fakt, że ze sprawy, która powinna nas łączyć ponad podziałami, już na starcie zrobiono festiwal nieudolności i hipokryzji. 

d4jmb56

Pozostaje mieć nadzieję, że ostatecznie Polacy wyciągną z afery inne wnioski - szczepienia są ważne, stanowią naszą najlepszą obronę przed pandemią i najkrótszą drogę powrotu do "nowej normalności". Właśnie dlatego stanowią towar deficytowy. 

Marcin Makowski dla WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4jmb56

Podziel się opinią

Share
d4jmb56
d4jmb56
Więcej tematów