Trwa ładowanie...

Majówka 2019 – Święto Narodowe 3 Maja. Sprawdź, kiedy uchwalono święto i czy tego dnia sklepy będą zamknięte

Majówka 2019 – Święto Narodowe Trzeciego Maja. W piątek, 3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji. Sprawdź, kiedy ustanowiono to święto i czy dzień ten jest wolny od pracy.

Share
Majówka 2019 – Święto Narodowe 3 Maja. Sprawdź, kiedy uchwalono święto i czy tego dnia sklepy będą zamknięteŹródło: WP.PL/Andrzej Hulimka
d4ah2iy

Majówka 2019 – Święto Narodowe Trzeciego Maja

W piątek, 3 maja 2019 obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja. Należy zaznaczyć, że jest to święto państwowe, które upamiętnia rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Konstytucja z 1791 roku była drugą, po korsykańskiej, konstytucją w nowożytnej Europie oraz trzecią, po amerykańskiej, konstytucją na świecie. Akt prawny został uchwalony przez Sejm Czteroletni, zwołany w październiku 1788.

Przypominamy, że w okresie zaborów Polski, celebrowanie tego wydarzenia było zakazane przez wszystkich zaborców, a osoby, które odważyły się publicznie obchodzić święto, były surowo karane przez władze. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy.

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia), a jego pierwsze uroczyste obchody w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.

d4ah2iy

Święto Narodowe 3 Maja – czy sklepy będą zamknięte?

Jako że 3 maja, podobnie jak 1 maja (kiedy wypada Święto Pracy)
są wolne od pracy, w te dni galerie handlowe oraz większość sklepów będą zamknięte. Zakupy możemy natomiast zrobić w małych, prywatnych sklepach osiedlowych, o ile za ladą stanie właściciel lub osoba zatrudniona na podstawie innej umowy niż umowa o pracę. Otwarte będą również całodobowe sklepy na stacjach benzynowych oraz lokale sieci Żabka i Freshmarket. Należy jednak pamiętać, że godziny ich otwarcia w święta mogą być inne, niż w dni robocze.

d4ah2iy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ah2iy
d4ah2iy
Więcej tematów