Mają dość gróźb Kima. "Nie będzie tolerować prowokacji ze strony KRLD"
Japoński rząd ostrzegł w czwartek, że nie będzie nigdy tolerował prowokacji ze strony Korei Płn. To reakcja na informacje reżimu w Pjongjangu o tym, że do połowy sierpnia zakończą się przygotowania do wystrzelenia rakiet w kierunku amerykańskiej wyspy Guam.
- Działania Korei Północnej są widomą prowokacją - podkreślił rzecznik rządu w Tokio Yoshihide Suga. - Nigdy nie będziemy mogli tego tolerować - zaznaczył.
- Stanowczo wzywamy Koreę Północną, by potraktowała poważnie powtarzane ostrzeżenia wspólnoty międzynarodowej, by podporządkowała się rezolucjom ONZ i by powstrzymała się od dalszych prowokacji - powiedział rzecznik.
Historia programu nuklearnego komunistycznej Korei Północnej
Rośnie napięcie wokół KRLD
Poparł on ponadto retorykę amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który ostrzegł, że jeśli Korea Północna nie przestanie grozić Stanom Zjednoczonym, spotka ją "ogień i gniew, jakich świat jeszcze nie widział". Między Waszyngtonem a Pjongjangiem doszło w ostatnich dniach do eskalacji napięcia po ostrych wypowiedziach obu stron.
- Utrzymanie siły odstraszania nuklearnego przez Stany Zjednoczone jest ważne w kontekście bardzo niepokojącej sytuacji bezpieczeństwa w regionie - ocenił Suga. - Prezydent Trump powiedział, że wszystkie opcje są na stole i rząd wita z zadowoleniem tę politykę - mówił.
Rzecznik rządu podkreślił bliskie konsultacje prowadzone przez Japonię i USA. Przypomniał, że 17 sierpnia w Waszyngtonie odbędą się japońsko-amerykańskie spotkania na szczeblu ministrów obrony i spraw zagranicznych.
Północnokoreańska armia poinformowała w czwartek, że do połowy sierpnia zakończy przygotowania do wystrzelenia w kierunku wyspy Guam, gdzie znajduje się baza amerykańskiego lotnictwa strategicznego Anderson, czterech rakiet średniego zasięgu typu Hwasong-12, które mogłyby spaść do morza w odległości zaledwie 30-40 km od wyspy. Decyzję o odpaleniu rakiet może podjąć przywódca KRLD i zwierzchnik sił zbrojnych Kim Dzong Un.
Korea Północna otwarcie zapowiada, że dąży do wyprodukowania pocisku balistycznego z głowicą nuklearną, który będzie zdolny dosięgnąć kontynentalnego terytorium USA.