Magierowski o spotkaniu prezydentów Polski i USA: okazja do rozmowy nt. bezpieczeństwa
• "Prezydent Andrzej Duda jest przekonany, że spotkanie z prezydentem USA Barackiem Obamą w Warszawie będzie okazją do owocnej rozmowy nt. m.in. światowego bezpieczeństwa i przyszłości NATO"
• Stanowisko ws. wizyty Obamy przedstawił szef prezydenckiego Biura Prasowego Marek Magierowski
06.06.2016 | aktual.: 06.06.2016 18:29
Barack Obama będzie uczestniczył w szczycie NATO, który odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca. Jak poinformował Biały Dom, przewidziane jest spotkanie z prezydentem Dudą, poświęcone omówieniu kwestii bezpieczeństwa.
Magierowski powiedział, że prezydent Duda "jest przekonany, że spotkanie z prezydentem USA Barackiem Obamą w Warszawie będzie okazją do owocnej rozmowy na temat światowego bezpieczeństwa, przyszłości NATO oraz współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi".
- Ponadto pan prezydent chciałby wyrazić zadowolenie z faktu, iż w Warszawie odbędzie się także spotkanie Baracka Obamy z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claude'em Junckerem. Wybór miejsca spotkania świadczy o rosnącej roli i znaczeniu Polski jako ważnego członka UE, NATO i całej wspólnoty euroatlantyckiej - podkreślił Magierowski.
Biały Dom poinformował, że oprócz uczestnictwa w szczycie NATO, prezydent USA podczas pobytu w Warszawie zamierza spotkać się też z szefami Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, by rozmawiać o zagadnieniach walki z terroryzmem, o problemie uchodźców i o sprawach gospodarczych.
O planowanym spotkaniu prezydenta USA i przewodniczących instytucji UE poinformowały też unijne służby prasowe w Brukseli. - Spotkanie odbędzie się na marginesie szczytu NATO i będzie okazją, by podkreślić jedność transatlantycką oraz przedyskutować wspólne wyzwania polityczne, gospodarcze i związane z bezpieczeństwem - poinformowano w komunikacie Rady Europejskiej.
Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca.
W szczycie NATO wezmą udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Głównymi tematami szczytu mają być: odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.